Kefil Olunan Kişinin Ölmesi


Bir vatandaş konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi veya benzeri bir kredi çekti ve kredi borcu bitmeden vefat etti. Bu durumda ne olur ? Borç kefile mi kalır? Banka vefat eden kişinin borcunu kimden tahsil eder ? Bu soruların cevapları aslında karmaşık olabilir fakat anlaşılır şekilde özetlemek gerekirse;

Banka ile bir kişi arasında kredi alınırken sözleşme imzalanır. Bu sözleşme kredinin ödeme gününden ödenmediği güne kadar ne olunacağı her türlü prosedür yer almaktadır. Bankadan krediyi çeken kişi belirlendiği vade ve belirlenen tarihlerde kredisini ödemeye başlar. Söz konusu bir kişinin olası bir durumda vefat etmesi (ölmesi) sonucu ödenecek kredi borcu yarım kalır. Bu durumda izlenecek yollar vardır.

Hayat Sigortası Kontrolü

Kredi borcunu ödeme konusunda krediyi kullanan kişinin vefat etmesi durumda ilk bakılacak nokta hayat sigortasının olup olmadığıdır. Bu durumda banka kişiyi incelemeye alır. Sigorta poliçesinde ki maddeler o kişinin masraflarını karşılıyorsa sigortadan masrafları karşılanır. Sigortasının olmasına rağmen sigorta poliçesinde ki bazı maddelerden dolayı sigorta o kişinin kredi borcunu karşılamaz. Eğer hayat sigortası kredi borcunu ödemiyor ise bu durumda poliçe şartlarını iyi incelemek lazım. Hayat sigortasının borcu ödemediği durumlar şu şekilde olabilir; faili meçhul ya da şüpheli ölümler, borçlunun intihar etmesi gibi durumlar olabilir. Başka bir örnek verecek olursak, eğer kredi çekecek kişi kredi kullanırken bir hastalığa sahipse, bu hastalığı hayat sigortası yaptırırken belirtmediyse, ölüm bu hastalığa bağlı olarak meydana geldiyse sigorta şirketi bu durumu tespit ederse ödeme yapmayabilir.  Poliçeniz hazırlanırken bunu belirtmeniz sizin ve mirasçılarınız yararına olacaktır. Poliçe priminiz yükselebilir fakat çok yüksek miktarlar oynamayacaktır. Kredi çekecek kişi o yüzden hayat sigortası yaptırırken iyice incelenmelidir. Sadece şüpheli ölüm ya da faili meçhul ölüm gibi durumlarda değil normal ölüm durumlarında borç kefil olunan kişi öldüğü taktirde kefil olan kişiye kalır. Bu durumda banka borcunu tahsil etmesi için başka yollara başvurur.

Mirasçılar Üzerinden Tahsilatı

Sigorta poliçesi bulunduğu halde sigorta poliçenin karşılamadığı borç durumlarında banka ölen kişinin mirasçılarını araştırır. Mirasçılara bu borcu ödenmesi talep edilir. Eğer ki mirasçı bu ödemeyi kabul etmezse taşınmaz menkullere el konulur. Eğer ki ölen kişinin mirasçısı bulunmuyorsa tahsilatı yapmak için başka yollara başvurur.

Kefil Üzerinden Tahsilat

Kredi sözleşmesi esnasında kefil olarak belirtilen kişi bu borcu ödemek zorundadır. Kefillik hususunda farklı söz konusu olabilir.

Birinci Derece Akrabalardan Tahsilat

Krediyi çeken kişinin eğer ki kefili de bulunmuyorsa bu durumu banka o ölen kişinin birinci derece akrabalarını araştırır ve bu borcu ödemek için o kişilerden tahsilat işlemleri başlatılır. Bu borcun reddi olmamakla birlikte tahsilatı için her türlü yasal işleme başvurulur. Tabi akrabalar için de yasal yollar her zaman açık olacaktır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir