Kefil Olmak Kredi Notunu Etkiler mi?


Kefil Olmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Bu soruyu birilerine kefil olmadan önce araştırmanız ve bir yerlerde cevabını aramanız mükemmel. Zira bu konu biraz şaibeli ve karışık bir konu olarak biliniyor. Bankalar kefil olmakla ve kefil olduktan sonra borçların ödenmemesinde farklı kararlar alabiliyorlar. Yani kefil olmak eziyetten başka bir şey değil. Kefil olduğunuz kişinin borcunu ödemesi, ödememesi bunlar her zaman kafanızda vardır. Eğer kefil olduğunuz kişi bankaya kredi borcunu ödemez ise işler değişmeye başlar ve bu kredi borcu için ilk olarak sizden bilgi isterler. Kişiye tekrar ulaşmaya çalışırlar fakat ulaşamaz hale gelirlerse bu borcun tahsilini bankalar sizden yapmak zorunda kalır. Bu durumda kalmamak için aşağıda yazacağımız şeyleri pür dikkat okumanızı öneriyoruz.

Siz kredi almış olsanız veya birisine kredi için kefil olmuş olsanız bunlar farklı şeyler değil. İkisi de aynı şeydir. Yani iki borçta ödenmezse sonucunda bu borçların tamamını siz ödemek zorunda kalırsınız. Kredi çekmeden önce ve birisine kefil olmadan önce bu kafanızda oluşabilecek olan soruları bin kere kendinize iyi bir şekilde sorun. Eğer kredi borçlarınızı ödeyemezseniz sonucunda büyük sorunlar sizi bekler. Aynı şekilde kefil olduğunuz kişi çektiği krediyi ödememeye başlarsa sonucunda büyük şeyler yine sizi bekler. Sizin sorunuz küçük bir soru. Onu da kısaca şöyle anlatalım; ”Kredi çekildikten sonra aylık olarak düzenli bir şekilde ödenmezse borç birikmeye başlar. Banka gereken uyarıları yapar. Eğer ödemeye devam etmezseniz sonucunda kara listeye dahil olursunuz. Bu da kredi notunuza direkmen etki eder. Yani kredi notunuz bu  durumdan etkilenmiş olur.” Kefil olduğunuz kişi ile siz aynı borcun altına girmiş olursunuz. Burada sorumluluk hem sizdedir hem de kefil olduğunuz kişidedir. Birinizden birisi bu borcu mecbur olarak ödemek zorundadır. Yukarıda dediğimiz gibi ödeme yapılmazsa kara listeye kadar sonucu vardır.

Bankaların kara listesine girersek ne olur? Sonucu çok kötü olur. Artık bankalarla çalışamayacağınız anlamına gelir. Bankalar size kredi vermekten uzak durur ve kredi notunuz tamamiyle bitmiş halde olur. Kredi notunuzun düşmemesi için bu borcu ödemelisiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir