KDV’de Yeni Düzenleme Neler Getirecek 2017


2017 KDV Düzenlemesi Ne Zaman?

Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal tarafından daha öncesinde verilen bilgilere göre yeni bir vergi reformu yapılacağı biliniyordu. Bu sefer Naci Ağbal bu konu ile alakalı olarak bazı açıklamalarda bulundu ve reformu detaylı bir şekilde kamuoyuna sundu. Mükelleflerin KDV konusunda büyük zorluklar çektiğine değinen Ağbal, yeni çıkacak olan KDV düzenlemesi ile birlikte bu tür sorunların kalmayacağını aynı zamanda yeni reformun İngiliz modeline sahip olduğunu söyledi. Belki de Türkiye tarihinde beklenmeyen bir KDV düzenlenmesi olacak ve en azından mükellefler daha iyi işlerini yaparak rahat nefes alacaklar. Gelin sizlerle birlikte 2017 KDV düzenlemesi konusunu detaylı bir şekilde inceleyelim.

Yeni KDV Düzenlemesi Nedir?

Türkiye tarihi içerisinde en büyük vergi barışlarını yapan AKP hükümeti bu sefer farklı bir işe kalkışarak KDV üzerinde yoğunlaşmaya gidiyor. Bilindiği üzere KDV kanunu çok eski yıllara ait. Yani 1985 yılından bu yana KDV üzerine herhangi bir değişiklilik yapılmamış. Bu konu da Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal şu şekilde açıklama da bulundu;  “2.5 milyon mükellef var. Ne zaman sanayi odalarına gitsem bu konuda şikayet geliyor. 1985 yılında çıkmış bir kanun. Sene 2017. Bu işi çözeceğiz. Artık farklı bir rekabet ortamı var. Belgelerini veren, teminatını verene beş gün iş günü içinde iadesini yapıyoruz. KDV iadelerini hızlı yapmaya başladık. İnşaat sektörü normalde bir sene sonra alır. İlk defa yıl içinde yapmaya başladık. Binayı satıyor ertesi ay alıyorlar. Bürokrasi azaldı. İadede sorun yok. Sorun şurada. İhracatçıya önce KDV öde gel benden al demem doğru değil. İş dünyasının neye ihtiyacı varsa o olacak. Bir malı yurtiçinde üretmektense dahili işleme rejimi ile KDV’siz dışarıdan getirmek daha uygun. Bu KDV sistemi bu haliyle yurtiçinde üretimi cezalandırıyor. Ne yaparız da firmalar üzerinde bu yükü alırız diye uğraşıyoruz. Çok fazla oran, istisna farklılıkları var. Oran farklılıkları firmalarımıza yaramıyor, zarar veriyor. Yüzde 18’le alıyor yüzde 8’le satıyor. Aradaki 10 puan üzerinde yük geliyor. Firmalar da artık bunu istemiyor. Oran yapısı sadeleştirilmeli, istisnalar gözden geçirilmeli. Sayın bakanımızla konuşuyoruz. Şu andan şöyle olacak demektense masaya koyalım. KDV’den para topluyoruz. O paradan kaybetmek gibi maceraya gitme durumum yok. Kayıt dışı üzerine girelim.

Ödeyecek gücü var, bankada para tutuyor beyefendi. Onların üzerine gideceğiz. Devlet bu kadar kolaylık sağladı. İyi niyetli vatandaş dişinden tırnağından kesip getiriyorsa 80 milyonun hakkı için üzerine gitmem lazım. Bu son. İlk defa tecillenme müessesi getirdik. ‘Bir vatandaş olarak borcumu ödeyemiyorum, devlet elimden tutsun’ dediğinde araç var. Bankada parası var yatırmıyor, yapılandırma istiyor o da doğru değil.

Siyasi bir belirsizlik yok, ekonomiyle ilgili sorun yok. Birçok paket sunuldu piyasaya. Bunun etkisi de piyasaya dalga dalga yayılıyor. Tansiyon düştü. 2017’de uluslararası kuruluşlar üçün üzerine getirdi. Bizim teknik tahminlerimiz OVP’deki büyüme hedefi yakalanacak. Arka arkaya açılan endeksler olumlu. Mayıs’ta bütçe fazla verecek. Yılın sonuna gelindiğinde bütçe fazla verecek. Alınan tedbirler büyümeye 1 puan etkileyecek. Yatırım teşvikleri, KOSGEB destekleri var. Sadece kamu maliyesi tedbirleri büyümeye bir puan katkı sunacak. Desteklerin çoğu ocakta başlamıştı. Bütün paketin kamu maliyesinin büyümeye 1 puan katkı vereceğini düşünüyoruz. İlk çeyrek üretim göstergelerine bakınca ihtiyatlıyım, ikinci çeyrek birinci çeyrekten daha iyi olmaya aday. Yılbaşında bütçeye koyduğumuz yapılandırma 1.5 milyar liraydı. Şu anda 5.5 milyar lira. Haziranda alınacak yeni yapılandırma başvuruları var. Yoğun bir kampanya yapacağız.” Dedi.

Şuanlık yakın tarih içerisinde tamamen hayata geçirilmesi beklenen KDV düzenlemesi 2017 ile alakalı olarak bu bilgiler mevcut. İlerleyen tarihte eğer tekrardan gündeme getirilir ise sizlere daha detaylı olarak bilgilerimizi aktaracağız.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir