İstihdam Seferberliği 2017


İstihdam Seferberliği 2017

Türkiye’de işsizlik oranı her geçen gün daha bir yükseliyor ve hükümet tarafından bir adım atılmadığı sürece bu konuda epey bir sorun çekeceğiz gibi görünüyor. Her ne kadar hükümet takımı bu konuda bir şeyler yapmaya çalışsa da bir çok insan asgari ücrete karşı gelip çalışmak istemiyor. Şimdi ise yeni bir proje yapılarak işsizliğin tekrardan aşağıya indirilmesi bekleniyor. Yeni proje istihdam seferberliği adı altında düzenlenecek olup eski Türkiye’nin yeniden kalkındırılarak yeni Türkiye’de daha güçlü hale getirilmesine yönelik. Gelin hep birlikte bu yeni projeyi bir inceyelim.

Çalışma Bakanı Sayın Müezzinoğlu’nun son yaptığı açıklamalara göre bu projeyle beraber 500 binden kişinin yeniden işe aldırıldığını ve işsizliğin bu projeyle birlikte daha az seviyelere indirileceği yönünde. Müezzinoğlu’nun açıklamaları şu şekilde; “7 Şubat’ta Cumhurbaşkanımızın başlattığı seferberlikle büyük bir ivme yakaladık. Geçen yıldan kalan 500 bin istihdam açığı kapandı. İşbaşı eğitimde de hedef 500 bine çıktı ve 2.5 ayda 80 bini geçtik.” Hazır halde referandumun yaklaşmasıyla beraber işsizliğe her halükarda çözüm bulunacaktır ve ilerleyen günlerde referandum çalışmaları adı altında bu tip sorunlara bir çözüm yolu arayışına gidilecektir. Her neyse Müezzinoğlu bu konuşmalarını 81 ilin SGK ve İşkur genel müdürlerini toplayıp yaptığı konferansta söyledi. Şuanda İşkur’da kayıtlı olarak iş arayan sayısı 1 milyon 800 bin kişi. Bu kişilerin sayısı her gün iyi bir şekilde kontrol ediliyor ve tekrar tekrar kayıt altına alınıyor.

Bu açıklamaların ardından Müezzinoğlu’nun sözleri şu şekilde oldu; “Sektörel bazda da kaç istihdam yaratıldığını izliyoruz. Yılın sonunda bir karne çıkaracağız.” diyerek, Bakan Müezzinoğlu, Hakkari il müdürü ile konuşurken; “Artık terör yok. Yüksekova Ticaret Odası bin artı istihdam sözü vermişti. Bu konuda ne yaptı?” diyerek sordu. “Evlere de eşlerinizle çat kapı gidin. Önceden haber vermeyin ki onlar da paniklemesin, hazırlık yapmasın, görüşmeler doğal ortamda geçsin. ‘İş arıyorum’ diyenlere tüm imkânları sunun. Kapalı odalarda değil arazide çalışın. İhtiyaç sahiplerinin sorunlarına anında çözüm üretin. Hem ev hem de sanayi, ticaret odaları, esnaf ziyaretlerini kurumsal hale getirin. Bu dönemin en önemli başlığı işsizliği düşürmek.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir