İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar


İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar

Ülkemizin kanayan yaralarından birisi de işsizlik. İşten çıkarılan kişiler yeni iş bulana kadar maddi sıkıntılar çekmektedirler. Bu tür sorunların önüne geçmek için devlet işten çıkan sigortalılar için işsizlik maaşı ödüyor. İşsizlik maaşını almak isteyenler için belirli şartlar gerekmektedir. İşsizlik maaşı alma şartlarına bakalım.

Kimler İşsizlik Maaşından Faydalanabilirler?

İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşların belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. İşsizlik maaşı almak için temel kural kişinin kendi isteği dışında işsiz kalmasıdır. Yani istifa şeklinde değil işten çıkarılma durumu ile karşı karşıya kalan kişiler işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik maaşını alabilmek için diğer şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

– İşten çıkarılan kişinin hizmet sözleşmesi tarihinin iptalinden önce en az 120 günlük priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Özetleyecek olursak kişi en az 120 günlük ortalama 4 aylık sigortalı kesintisiz çalışan olmalıdır.

– İşsizlik maaşı almak isteyen kişinin son 3 yıllık sürede 600 günlük süreye denk gelen işsizlik sigortasının priminin yatmış olması gerekmektedir. Özet geçecek olursak son 3 yıllık zaman diliminde en az 600 günlük priminin yatmış olması gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz kriterleri taşıyan vatandaşlar İŞKUR’a işten çıktıktan sonra 30 günlük zaman zarfı içerisinde bireysel başvuruda bulunmalıdırlar.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlikten dolayı madur olan vatandaş İŞKUR aracılığı ile işsizlik ödeneğini alabilmek için işten çıktığı tarihi takiben 30 gün içerisinde İŞKUR’a giderek işslik maaşı başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru için direk İŞKUR müdürlüğüne gidebildikleri gibi İŞKUR’un internet sitesi üzerinden de işsizlik maaşı başvuru formunu doldurup iletebilirler.

İşsizlik Ödeneği Tutarı Ne Kadar?

İşsizlik ödeneği tutarı alınan maaşlara göre farklılık göstermektedir. Bir kaç örnek ile açıklayacak olursak;

– Asgari ücretle çalışan birey işsizlik maaşı olarak 653,80 TL ücret alabilmektedir.

– Ortalama 3 Bin TL maaş ile çalışan birey işsizlik maaşı olarak ortalama 1.190 TL ödenek alabilmektedir.

– 5 Bin TL maaş ile çalışan bir sigortalı işsizlik ödeneği diliminden 1307,60 TL maaş alabilmektedir.

Ne Kadar Süre İşsizlik Maaşı Alınabilir?

600 günlük primi ödenmiş yani son 3 yıl içinde 600 gün çalışmış olan vatandaşlar toplamda 180 günlük işsizlik maaşı almaya hak kazanmış olacaktır.

900 günlük prim ile çalışmış olan vatandaşlar ise 240 gün işsizlik ödeneği alabilirler.

1080 gün ve daha üzerinde çalışmış olan kişiler ise toplamda 300 gün işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik Ödeneği Nereden Alınır?

İşsizlik maaşı almak isteyen bireyler kişisel olarak kimlikleri ile birlikte en yakın PTT şubesinden işsizlik maaşlarını alabilmektedirler. Ödemenizi alabilmeniz için başvuru yaptığınız tarihi takiben ay sonunda maaşınızı alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı İle İlgili Bütün Soruların Cevabı İçin Videomuzu İzleyebilirsiniz


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir