İşletme Kredisi Nasıl Alınır ?


İşletme kredileri, Türkiye’de bulunan şahıslar tarafından yurt dışından döviz alımı ile sağlanan ve bankalar tarafında TL ile olarak bir defada kullandırılan kredilerdir. Vade sınırlandırılması yapılmadığı için ödemelerinde esneklik sağlanır. Bu sayede ödemelerde sıkıntı yaşanmadan işletmelere yatırım yapılabilir.

İşletmenin yapılanması ve gelişimde yatırım çok önemlidir. Bunun için bir finansal desteğe ihtiyaç duyulabilir. Bankaların finansman sağlaması ile bu ihtiyaçlarınız karşılanabilir. Ticari kredi olarak geçen işletme kredileri bazı şartlar taşımaktadır ve bilinmesi gereken özellikleri vardır.

İŞLETME KREDİSİ İÇİN HANGİ ŞARTLAR ARANMAKTA

İşletme kredisi, işletmenin gelişim seyrinde yapacağı yatırımlar için ve borçları için kullanılabilmektedir. Bu kredinin kullanılabilmesi için işletmenin boyutunda önem yoktur. Mahalli esnaftan büyük şirketlere kadar her işletme kullanabilmektedir. İhtiyaç duyulan finans kaynağı banka tarafından karşılanabilmektedir. Belli vadeler belirlenerek ödemede kolaylık oluşturulmalıdır. Bu şekilde rahat ödeme imkanı ile kaynak sağlanmış ve uzun vadeler içinde borçlar geri ödenmiş olur. Bu kredi türü de belli özelliklere göre nitelendirilmektedir. Kredili mevduat hesapları, rotatif krediler, normal krediler gibi kredilerden oluşmaktadır.

İŞLETME KREDİSİ NASIL ALINIR

Böyle bir kredi almak için şahsın kendi adına bir işletmeye sahip olması gerekmektedir. İşletmenin pasif durumda olmaması ve geçmişinde bankalar ile herhangi bir sorunu, sıkıntısı bulunmaması istenmektedir. Ardından talep edilen kredi türünün özelliklerini taşıması sorgulanmaktadır. Ayrıca bankalar tarafından istenen evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi şartı vardır. Bunlar ise genellikle işletme ile ilgili bilgi ve evraklar olup; işletmenin imza sirküleri, vergi levhası, bağlı olduğu ticaret odası kaydı gibi işletmeyi tescilleyen evraklardır. Tüm bunlar sonucu banka tarafından onay verildikten sonra kredi kullanılabilmektedir.

DEVLET DESTEKLİ KREDİ

Devlet tarafından desteklenen işletme kredileri de vardır. Özellikle KOBİ’lere sağlanan bu kredi hizmeti, KOSGEB ortaklığında gerekli şartların sağlanması ile verilmektedir. Düşük faiz oranları ve işletmecinin faydasına kredi destekleri ile işletmenize güç katabilir ve büyütebilirsiniz. Ve bu şekilde yeni yatırımlar ile bulunduğunuz sektörde iyi bir konuma gelebilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir