İş Bankası Tüketici Kredisi Yapılandırma


İş Bankası Tüketici Kredisi Yapılandırma

İhtiyaç kredisi veya diğer adıyla tüketici kredilerinde büyük bir icralık dosya söz konusu. İnsanlar kredi çekiyor fakat geri ödeme zamanı gelince bu kredilerin geri ödemelerini yapmakta zorlanıyor. İleriyi düşünmeden, yanlış hareketlerle çekilen krediler insanların başını fazlasıyla yakıyor. Bunun bir örneği de İş bankasından çekilen krediler. İş Bankası tüketici kredisi yapılandırma konusunu sizlerle bugün incelemeye çalışacağız. Bu konu hakkında neler yapılabileceğini, nasıl yapılandırma olacağını detaylı bir şekilde sizlere yazmaya çalışacağız.

İş Bankası dahil diğer tüm bankalar her müşterisine 1 kere kredi yapılandırma yapmak zorunda fakat belirli bazı dönemler içerisinde bu yapılandırmayı yapabilir. Diyelim ki İş bankasından 10 bin TL’lik kredi çektiniz ve bu kredinin aylık ödemesi misal 300 TL. 1, 2, 3 taksiti yatırdınız fakat ilerleyen günlerde sıkıntınız oldu yatıramamaya başladınız. Bu durumda hemen İş bankasına gidip bu krediyi yapılandırmalısınız. Yani kredinizi yapılandırabilmek için erkenden bankaya başvurmanız gerekiyor. 10 bin TL’lik krediyi çektiniz fakat 3 4 ay boyunca ödeme yapmadınız. Sonra da bankaya gidip bu kredi tutarını ben ödeyemiyorum, lütfen yapılandırma yapın dediniz. İşte burada işler biraz değişir.

Bankanın burada yapılandırma yapma veya yapmama gibi bir durumu söz konusu olur. Neden erken gelmediniz? 3 ay olmuş ve siz ödemelerinizi 3 ay boyunca aksatmışsınız. Erken gelseydiniz İş bankası yine size yapılandırma yapabilirdi. Fakat bu durumdan pek fazla emin değiliz. Bu durumu yine size en iyi şekilde anlatacak olan İş bankası şubesi ve görevlileridir. Onlara bu durumu sorarak daha iyi bilgi alabilirsiniz. Yani sonuç olarak bu gibi durumlar bankanın insiyatifindedir.

3 ay değil 5 ay sonra başvurduk diyelim. 5 ay sonra zaten banka sizin dosyanızı avukata teslim edecektir. Avukatta evinize bir tebligat yollayacak ve ödeme yapmanızı isteyecektir. Burada bankaya değil. Avukata danışmanız ve yapılandırma için bankaya değil avukata başvurmanız gerekir. Çünkü burada bankalık bir olay kalmamış. Aksine avukat bu olayla ilgilenmeye başlamış ve yapılandırmayı yapıp, yapmayacak olan avukattır. Bu konu hakkında İş bankası şubelerine giderek en doğru bilgiyi onlardan almalısınız. Biz burada her zaman doğru bir şekilde bilgi veremeyiz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir