İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir, Avantajları


İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir, Avantajları

Kısa vadede bedelini karşılayamadığımız ürünler için ihtiyaç kredisi alma yoluna gideriz. Bazı durumlar söz konusu olduğunda bankalar kredi taleplerimizi reddeder ki bu durum, ekseriyetle yüksek tutarlarda yaptığımız kredi başvurularında söz konusu olur. Bu hayli normaldir. Çünkü kredi başvurularının değerlendirilmesi kredi notumuzun o anki seviyesine göre olur. Ayrıca, düşük bir aylık gelirimizin olması da başvurumuzun reddedilmesinde önemli rol oynar. Kredi notu düşük olan kişiler ekseriyetle ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmaya çalışmaktadır. Bu kredi türünde faiz oranlarının düşük olması son yıllarda kullanımını artırmıştır.

İpotekli İhtiyaç Kredisinin Avantajları

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu kredi türünün en önemli artısı, düşük faiz oranlarına sahip olması. Anlaşılacağı üzere böyle bir uygulamaya gitmelerinin sebebi, herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malınızı rehin olarak tutmasıdır. İpotekli ihtiyaç kredisi artılarından bir diğeri ise, yüksek meblağlarda kredi kullanımına elverişli olmasıdır. Ortaya sahibi olduğunuz bir malı koyduğunuzdan, banka size güvenmekte tereddüt etmez. Bunu şuradan anlıyoruz: Teminat göstermeksizin çekilen kredilerde bankalar müşterilerine en fazla 35 bin Türk Lirası, gösterildiği durumlarda ise 200 bin Türk Lirasına kadar varan miktarlarda para verebiliyor. Yani bu miktarın yüksek ya da düşük olması, sizlerin başvuru esnasında ipotek ettirmeyi göze aldığınız ürünün güncel değeriyle doğru orantılı. Bu türde bir krediyle, yüksek meblağlar çekerek, birikmiş borçlarınızın tamamını kapatabilir; bu sayede borcunuzu sadece bir bankaya ödeyebilirsiniz.

Her Banka İpotekli İhtiyaç Kredisi Verir Mi?

İpotekli ihtiyaç kredisi diğer kredi türlerine oranla bir hayli iyi standartlara sahip olduğundan çoğu insan kendine güvenerek bu kredi türüne yöneliyor. Tabii bankalar da bu durumun farkında. Zira, ipotekli ihtiyaç kredisi tüm bankalardan kullanılabiliyor. Bu seçiminizi biraz zorlaştırabilir. Ancak sizin lehinize bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Yıllık ve aylık uygulanan faiz miktarlarını, toplam ödeyeceğiniz borç miktarını hesaplayarak hangisinin sizin için daha iyi olduğunu bulabilirsiniz. Bu aşamada son derece dikkatli olmalı, bütün bankalardan bilgi toplamalı ve hesap kitap işlerinden anlayan birisiyle istişare ederek kararınızı nihayete erdirebilirsiniz.


“İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir, Avantajları” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir