Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Vermektedir?


Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Vermektedir?

Son yıllarda faiz oranlarının düşmesi sonucunda birçok kişi kredi kullanmaktadır. Fakat faiz oranlarında düşme olsa bile kredi kullanmayan kesimler bulunmaktadır. Bunun sebebi gerek dini düşünceler olsun gerekse kredilerden haberleri olmasın en az düşük faizli kredi çekenler kadar kredi kullanmayanlar da vardır. Bundan dolayı birçok banka faizsiz kredi kampanyaları başlatmaktadır. Hal bu şekilde olunca da hem dini duygulardan dolayı kredi çekmeyenler hem de düşük gelire sahip olanlar kredi çekebilecektir.

Hangi bankalar faizsiz kredi vermektedir şeklinde merak edenler için özel bankalar ve devlet destekli katılım bankaları vermektedir diyebiliriz. İster bankalar olsun isterlerse devlet destekli kuruluşlar olsun faizsiz kredileri verdiklerini belirtseler de dosya masrafı ve kar payı adı altında en az faiz tutarı kadar kar elde etmektedir. Çünkü hiç bir banka ve devlet kuruluşu kar elde etmeyeceği krediyi onaylamayacaklardır. Özellikle bankalar kar payı adı altında almış oldukları miktar faiz oranları ile aynı olmaktadır. Yani kısacası faiz kavramının adı kar payı olarak değişmektedir.

Hangi bankalar faizsiz kredi vermektedir sorusunun cevabını devlet destekli katılım bankaları ve özel bankalar şeklinde cevaplamıştık. Bu bankalar sistemlerini şu şekilde açıklayabiliriz. Faiz karşılığında sigorta, dosya masrafı ve kar payı adı altında para almaktadır. Bu da bir nevi faiz olacaktır.

Faizsiz kredi veren katılım bankaları şu şekildedir:

Kuveyt Türk katılım bankası:

Kuveyt Türk Katılım bankası 100.000 TL ye kadar faizsiz kredi imkânı sağlamaktadır. Kredi alabilmek için hayat sigortası ve dosya masrafı ödemek gerekecektir.

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Katılım bankasından faizsiz kredi alabilmek için kar payı, dosya masrafı ve hayat sigortası yaptırmak gerekecektir.80.000 TL ye kadar ve 240 ay vadeye kadar faizsiz kredi alabilirsiniz.

Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Bank faizsiz kredi veren başka bir bankadır. Banka müşterilerine ve müşterisi olacak bireylere 360 ay vade ile kredi vermektedir. Banka üst sınır olarak kendisine 70.000 TL şeklinde limit belirlemiştir. Ayrıca dosya masrafı, sigorta ve kar payı almaktadır.

Faizsiz kredi veren özel bankalar

Deniz Bank                                       Odea Bank                                        İNG Bank

Halk Bankası                                     Garanti Bankası                              Şeker Bank

Faizsiz kredi veren bankalar arasında yer almaktadır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir