Genç Çiftçiye Hibe Desteği 2017


Genç Çiftçiye Hibe Desteği 2017

Hükümet kanadınca gençlere ve çiftçilere yönelik bir çok olumlu gelişme söz konusu diyebiliriz. Her zaman destek alan çiftçilik ve çiftçi konularında sizlere; ‘’Genç çiftçiye hibe desteği’’ hakkında bilgiler sunacağız. 2016 yılından bu yana sorunsuz bir şekilde uygulanmaya devam eden proje, 2017 yılında da sorunsuz bir şekilde işleyecek. Devlet tarafından genç çiftçilere hibe desteği verilerek çiftçiliğin önü açılmış olacak. Her neyse sizlere şimdi bu konular hakkında detaylı olarak bilgiler vermeye çalışalım.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre 2016 yılında genç çiftçilere yönelik oldukça büyük şeyler gerçekleşti. Proje sorunsuz bir şekilde ilerliyor. 2016 yılında ne kadar bütçe ayrıldıysa şimdi 2017 yılı içinde 483 milyon liralık bir bütçe ayrılıyor ve bu bütçeyle 16 binden fazla çiftçinin hibe desteği alacağı tahmin ediliyor. 483 milyon liralık destekten ilerleyen günlerde genç çiftçiler yararlanmaya başlayacak.

Genç çifçiye Bakanlık ve Hükümet tarafından tam 30 bin liralık destek veriliyor. Bu destek 2016 ila 2018 yılları arasında geçerli olmaya devam edecek. Konuyla ilgili olarak bakan Çelik tarafından şu açıklamalar yapıldı; “2016’da yaklaşık 15 bin genç çiftçiye çeşitli projeleri karşılığı 450 milyon liralık hibe kullandırıldı. Bu bütçenin 337 milyon lirası büyükbaş/küçükbaş hayvancılık projelerinde, 68 milyon lirası arıcılık ve kanatlı projelerinde, 45 milyonu ise bitkisel üretim projeleri için kullandırıldı.

Bu bütçenin 330 milyon liralık kısmının en az 11 bin genç çiftçiye büyükbaş/küçükbaş projeleri kapsamında verilmesi planlanıyor. Bu kapsamda genç çiftçilere en az 51 bin büyükbaş ve 100 bin küçükbaş hayvan dağıtılacak. Hayvanlar geçen yıl olduğu gibi yine Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından temin edilecek. Bütçenin diğer kısmı ise ana hatlarıyla ağıl ve ahır yapımı ile arıcılık, kanatlı, ipek böceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılıkla tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında verilecek.

Bu yıl, diğer yıldan farklı olarak tesis yapımı konusu da projeler içerisinde yer alacak ve genç çiftçilerin finans ihtiyacını gidermek amacıyla Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından daha etkin kredi kullanımı ve anahtar teslim proje gerçekleştirmeleri sağlanacak.” İlerleyen günlerde daha detaylı olarak bu konular ile alakalı olarak bilgiler gelecektir.


“Genç Çiftçiye Hibe Desteği 2017” için 2 yanıt

 1. 9 Dönüm hazine arazisi kiraladım
  Badem bahçesi kuracagım hibe,lerden nasıl , ne şekilde yararlanabilirim

  • a- Asli orman ürünü veren ağaç ve ağaççıklar ile yapılacak özel ağaçlandırmalara verilen krediler faizsizdir.

   b- Hızlı gelişen türler ile odun dışı orman ürünü veren Ceviz, Kestane, Antepfıstığı, Zeytin, Mahlep ve Harnup türleriyle yapılacak ağaçlandırmalar için verilecek kredi ile özel fidanlık, özel imar-ihya, özel enerji ormanı çalışmaları için verilen krediye faiz uygulanmaktadır.

   Faiz, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasının küçük ölçekli tarımsal işletme tanımına giren üreticilere uyguladığı kredi faizinin yedide biri oranındadır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir