Findeks Risk Raporu Nedir ?


Kredi notu kavramının tüm banka müşterileri tarafından önemli bulunması ile birlikte tanınmaya başlayan Findeks risk raporu, kişilerin kredi notları ile birlikte beş yıllık bir süre içerisinde ortaya çıkmış olan tüm borçlarını ve bu borçların kalan tutarlarını, ne kadar bir ödenmesi gereken tutar kaldığını bizlere göstermektedir. Yukarıda da söylediğimiz gibi aktif bir halde bulunan borçlarınızı öğrenerek, ödemelerinizin ne kadar daha süreceğini anlayacak, geçmiş dönemdeki ödemelerinizi görerek de kredi notunuz ile ilgili tahminlerde bulunacaksınız. Kredi notu ile ilgili birçok yerde, tek bir ödeme gecikmesi ile birlikte notun ciddi bir şekilde düşüşe geçeceğinden söz edilecektir. Fakat, bunun gerçeği yansıtmadığını Findeks risk raporunuz ile birlikte görebileceksiniz. Birçok birey, özellikle kredi kartı kullanımlarında, ödedikleri tutarların doğrudan sistem tarafından tanındığını düşünerek, yatırılan tutarları nakit avans olarak çekebilmekte ya da harcamalarında kullanabilmektedir. Fakat, yatırılan tutar, özellikle asgari bedeller ile yapılmışsa, 24 saatlik sürenin geçmesi beklenmelidir. Bununla birlikte bahsedilen işlem yapılmalıdır. Aksi halde borcun tamamı tahsil edilemediğinden dolayı, Findeks üzerinden aldığınız risk raporunuzda ödenmemiş borç olarak görünecektir.

Findeks risk raporu sorgulamak için ise yapılacak çok ayrı bir durum ya da ödenmesi gereken ek bir ücret bulunmamaktadır. Bunun için yalnızca Findeks’in internet sitesine giriş yapmalı, adınıza kayıtlı olan hesap varsa bu hesabınıza kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak giriş yapmalı, yoksa da yeni bir üyelik açmalısınız. Bunun ardından, sistemde kredi notu sorgulama bölümünden işlemlerinize devam edeceksiniz. Kredi notu sorgulamak için gerekli bilgileri doldurduktan sonra, sorgulama ekranında bulunan Findeks’e ait risk raporumu almak istiyorum butonuna tıkladıktan sonra, rapor sorgulama işleminiz ile birlikte sizlere sunulacaktır. Bu risk raporu ile birlikte de, şu şekilde faydalar sağlayacağınızı söyleyebiliriz.

  • Kredi notunuzu öğrenmiş olacaksınız.
  • Kullanmış olduğunuz ya da geçmiş dönemde kullandığınız krediler ya da kredi kartları ile ilgili borç durumlarınızı kontrol edebilecek, unutmaya bağlı olarak ortaya çıkacak gecikmelere de müsade etmemiş olacaksınız.
  • Ödeme gücünüzü görecek ve bundan sonraki dönemlerde de bu gücünüze göre kredili ürün kullanabileceksiniz.

“Findeks Risk Raporu Nedir ?” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir