Finansal okuryazarlık nedir?


Finansal okuryazarlık ifadesini son yıllarda çokça duymaya başladık. Biz de yazımızda ne olduğunu detaylı olarak irdeleyelim istedik.

Genel olarak açıklamak gerekirse finansal araçları kullanabilmek ve yatırım konularında geleceğe yönelik tahminler yapabilmek için gereken bilgi altyapısına verilen addır. Amaç mevcut paramızı değerlendirme ya da bazı durumlarda değerini korumaktır.

Biz bu terimi her ne kadar son 10 senedir duymaya başladıysak da gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir olgu finansal okuryazarlık. Bu alanla ilgili önde gelen isimlerden olan dünyaca ünlü Robert Kiyosaki’nin önemli bir tespiti vardır; “Okullarda herşey öğretilir ancak para konusunda hiçbir şey öğretilmez.”

Gerçekten de bizim ülkemizde de okullarda bireyin hayatında lazım olabilecek ya da bilmesi gereken herşey öğretilmeye çalışılır ancak paranın ne olduğu, nasıl değerlendirilmesi ve algılanması gerektiği ile ilgili bir ders verilmez. Ev ekonomisi benzeri dersler de tanımladığımız konuyu tam olarak karşılamıyor.

Finansal okuryazarlık gerekli midir?

Çalışmak, bir işte başarılı olmak elbette önemli ve değerlidir. Ancak finansal okuryazarlığınız ve yetenekleriniz kısıtlıysa ne kadar başarılı olursanız olun yıllar geçtikçe göreceksiniz ki maddi anlamda sadece ihtiyaçlarınızı karşılamış, ciddi bir ilerleme sağlayamamış olacaksınız. Bu nedenle önemlidir.

Finansal okuryazarlık neleri kapsar?

Finansal okuryazarlıkta aktif-pasif gelir, aktif-pasif varlıklar, nakit akışı yönetimi gibi mikro konular olduğu gibi küresel ve yerel ekonomik verileri değerlendirip geleceğe yönelik projeksiyonlar oluşturma gibi makro konular da vardır. Ancak bireysel olarak ana motto “yumurtaların tümünü asla aynı sepete koymamak” diğer bir ifadeyle risk yönetimi ve riski dengelemekdir.

Finansal okuryazarlığımı nasıl ilerletebilirim?

Bunun için tek bir yol önermek mümkün değildir. İlk etapta kişisel gelişim kitapları kategorisinde bu konuda kişiyi bilinçlendirmeyi amaçlayan kitaplar okumak çok faydalı olacaktır. Bu konuda en ünlü olansa orjinal ismi “Rich Dad Poor Dad” olan “Zengin Baba Yoksul Baba” kitabıdır. Özellikle kişisel para yönetimi konusunda eşsiz bilgiler edinebilir, paraya bakışınızı 180 derece değiştirebilirsiniz.

Makro konularda ilerleme sağlamak içinse ekonomi uzmanlarını takip etmenizi öneririm. Gerek yazılı gerek tv, youtube vb. platformlarda bu konuda faydalanabileceğiniz yerli-yabancı birçok uzman bulabilirsiniz. Bu yöntem zamanla size finansal terimlerin ne anlama geldiği ve verilerin nasıl yorumlanması gerektiği konusunda ilerleme sağlatacaktır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir