Evlilik Kredisinden Nasıl Faydalanabilirim?


Evlilik kredisi, yeni evlenecek olanlara teşvik amacı ile verilen kredidir. Özellikle devlet tarafından verilmeye başlanan krediye günümüzde özel sektörün de dahil olduğu görülmektedir. Nüfus verilerinin incelenmesi sonucunda ülke nüfusunun her geçen gün biraz daha yaşlandığı görülmektedir. Bu durum hem çalışan nüfus sayısını azaltmakta hem de kalkınma hızını yavaşlatmaktadır. Bundan dolayı da devlet ve özel sektör kuruluşları evlilik teşviki için kredi imkanı sağlamaktadır. Evlilik kredisinden nasıl faydalanabilirim şeklinde soruları olan ve bu krediyi merak edenler için birkaç bilgi verelim:

Evlilik kredisinden faydalanma şartları:

Evlenecek bireylerin adli sicil kayıtlarında ağır suçlarının bulunmaması

Evlilik kredisinden faydalanabilmek için 18-24 yaş aralığında olunması (üniversite mezunlarında yaş sınırı 26’ya çıkabilmektedir)

Evlenecek çift, kredi veren kurula krediye ihtiyaçları olduğunu belgelemelidir.

Evlenecek çiftin her ikisinin de ilk evliliği olmalıdır.

Belirtilen şartlar doğrultusunda evlenecek çiftler krediden faydalanabilecektir. Çiftlerden ilk 2 yıl boyunca herhangi bir geri ödeme istenmemektedir. İlk 2 yıl sonrasında 24 ay vadeli şekilde ödeme imkanı sunulmaktadır. Evlenen çift eğer ilk yıl çocuk sahibi olursa kredi ödemeleri devlet tarafından 1 yıl daha ertelenecektir. Devletin bu kredideki amacı evlenmek isteyen ve evlenince çocuk yapmayı isteyen çiftleri teşvik ederek ülke nüfusunu genç tutabilmektir.

“Evlilik kredisinden nasıl faydalanabilirim” şeklinde soruları olanlar için kredi başvurusunda istenilen belgeler şu şekildedir:

  • Kimlik fotokopisi
  • Son iki ayı kapsayan maaş bordrosu
  • Şirket işvereni tarafından imzalı maaş bordrosu
  • Vergi levhası
  • İkametgah belgesi
  • Son 3 aya ait herhangi bir fatura
  • Ek geliri olanların ek geliri belgeleyecek evraklar(Kira gelir belgesi gibi)

Evlilik kredisi başvurusunda istenilen belgeleri beyan ederek kredi alma imkanınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Evlilik kredisine başvuru süreci nasıl işliyor?

İstenilen özellikleri ve şartları sağladıktan sonra evlilik kredisi veren herhangi bir bankaya gitmeniz yeterli olacaktır. Özellikle Ziraat Bankası, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, Halk Bankası gibi bankalar devlet destekli evlilik kredisi vermektedir. Belirtilen bankalara istenilen belgelerle birlikte kredi başvurusunda bulunduktan sonra banka sizlere evlilik kredisi komisyonu ile randevu ayarlayacaktır. Bu randevuda komisyona krediye ihtiyacınız olduğunu belgelerle kanıtlamanız halinde krediyi almaya hak kazanacaksınız. “Evlilik kredisinden nasıl faydalanabilirim” şeklinde merak edenler bu aşamaları yerine getirerek 10.000 TL tutarındaki evlilik kredilerini alabilirler.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir