Ev Değerinin Ne Kadarına Kredi Çıkar?


2016 yılının son günlerini yaşarken ev sahibi olmak isteyenler ve kış gelmeden kendi evlerine geçmeyi hayal edenler bankaların çeşitli kampanyalarından faydalanmak istemektedir. Birçok banka ve kredi veren kurum da yeni yıl hazırlığı için ve yeni müşteri çekebilmek adına değişik imkanları barındıran krediler çıkartmaktadır. Hiç evi olmayanlar ya da kirada kalanlar için kira öder gibi ev sahibi olmak, çıkarılan yeni kampanyalarla daha da kolaylaşacaktır. Özellikle bankaların yeni kampanyalarındaki faiz indirimi ev almak isteyenlerin ev değerinin ne kadarına kredi çekebilirim şeklinde sorularının artmasını sağlamış ve ev alım talepleri yoğunlaşmıştır.

2016 Kasım ayından itibaren bankalar konut kredisini 240 ay vadeli şekilde ve %0.80 ile % 1.10 arasında faiz imkânları ile vermeye başlamıştır. Tabiî ki birkaç banka 240 aydan daha fazla vade imkânı da sağlamaktadır. Bankalar kredi verdikleri eve kredi borcu bitene kadar satılamaz belgesi vermekte ve borç bitene kadar ipotek altına almaktadır. Bu durum ne kadar olumsuz gibi görülse de evi olmayanlar için bulunmaz bir fırsattır. Peki, tüm bunlara rağmen ev değerinin ne kadarına kredi çekilebilir?

Ev değerinin ne kadarına kredi çekilebilir sorunun ilk cevabı %80’i kadar olacaktır. 2016’nın ilk aylarına bu oran %75 şeklinde olmaktaydı. Fakat 2016’nın ikinci yarısında bu oran %80 şeklinde olmuştur. %5’lik bir oran basit gibi görülse de ev kredileri oldukça yüksek meblağı olması %5’lik kısmın bile iyi bir dilim olduğunu göstermektedir.

Bazı bankalar %80’lik kredinin üzerine mali gücü yerinde olan bireylere %20’lik kısmı karşılayacak kadar da ihtiyaç kredisi vermektedir. Tabi ki müşterinin her iki krediyi ödeyebilecek imkanı olmalıdır.
Kredi kullanırken evin değerinin hesabı da oldukça önemli bir konudur.

Ev değeri nasıl hesaplanır?

Kredi çekmek istediğiniz bankalar alanında uzman EKK ekiplerini (gayrimenkul ekspertizi) görevlendirerek almak istediğiniz evin değerini tespit etmesini isterler. Alanında uzman olan ekip detaylı bir şekilde evin değerini hesaplar ve rapor haline getirir. Banka da bu tespite göre ev kredisi verir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir