Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?


[toc]

Engelli raporu ile araç nasıl alınır?

Ülkemizde engelli vatandaşları topluma kazandırmak, hayat kalitelerini arttırabilmek adına engelli vatandaşlara birçok imkân sunulmaktadır. Ulaşım hiç şüphesiz ki engelli bireylerin en büyük problemidir. Toplu taşıma araçlarını kullanmak bu vatandaşlar için zorluklarla doludur. Bu problemin farkında olan devlet engelli vatandaşların araç alabilmelerine kolaylıklar sağlamak amacıyla ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödemesini kaldırmıştır. Elbette ki bazı şartlara bağlı olarak. Engelli raporu ile araç alımında dikkat edilmesi gereken ana unsurlar bazı başlıklar altında sıralanacak olursa liste şöyle gelişir;

%90 Engelli Raporuna sahip bireyler Araç Nasıl Alır?

Devlet %90 engelli raporu bulunan bireyler için normal şartlarda alınan ÖTV oranını kaldırmaktadır. Bu araçlar engelli vatandaş tarafından kullanılmasa da bireyin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar ki akrabaları tarafından kullanılabilmektedir. Anne, baba, kardeş, amca, amca ve teyze, bunların çocukları gibi. Ayrıca özel şoför tarafından da kullanılabilmektedir. Bunun getirisi olarak araç alımında mutlaka aracı kullanacak araç sahibinin yakını ve şoförde kayıt altına alınmaktadır. Şoförün araç kullanmada herhangi bir probleminin olmadığı da belgelenmektedir.

%40 Engelli Raporuna sahip bireyler Araç Nasıl Alır?

Eğer bireylerin engel raporu %90 oranında değilse devlet vatandaşlara bir başka seçenek sunuyor. Engelli bireyin en az % 40 engelli raporu varsa kendi kullanımları için de araç satın alabilmektedirler. Ancak ÖTV oranının tamamı değil belirli bir oranda indirim yapılıyor. Bir diğer şart ise kişinin engeline göre özel üretilmiş bir aracı kullanması gerekmektedir. Özetlemek gerekirse %40dan fazla engelli raporu olan bir vatandaş normal ehliyet alma sürecinin aynısını yaşamaktadır. ÖTV indiriminden faydalanmak için öncelikle kurslara gitmeliler, sınavlardan geçmeliler ve H sınıfı ehliyeti almaya hak kazanmalılar. Tüm bu işlemlerden sonra trafik tescil işlemlerinde kişinin engelliliği ile ilgili belgeler ve H sınıfı ehliyeti kayıt altına alınarak ÖTV indirimi uygulanıyor.

Engelli Raporu İle Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir?

Engelli raporu ile alınan araçlarda bilinmesi gereken birkaç unsur söz konusudur. Örneğin eğer aracı kayıtlı kişi dışında herhangi biri kullanırsa ağır cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu araçların ödünç dahi verilmeleri yasaktır. Ayrıca engelli vatandaşlar için alınan araçların engelli vatandaşların hizmetinde kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde şikayet durumlarında yine ağır cezai işlem uygulanmaktadır.


“Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?” için bir yanıt

  1. Merhaba adım sinan benim babam yüzde 99 engelli raporu var fiziken maglulen emekli yapmaktayim ve babama ihtiyacimizdan dolayi arac almak istiyoruz banka arac kredisi verir mi verirse hepsini karsilar mi karsılamzsa biz kacta kaçını ödemek zorundayız.teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir