Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir?


Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir?

Engelli vatandaşların sosyal hayat içerinde çektikleri zorluklar herkes tarafında bilinmektedir. Bunlardan belki de en büyüğü ulaşım sorunudur. Engelli vatandaşlarında toplumda kendilerine yer bulabilmeleri amacıyla geliştirilen kampanyalardan birisi de engelliler için araç alımında sağlanan kolaylıklardır. Bu konuda birçok kolaylık ve imkan sunulmuştur. Vatandaşlar engelli raporu vasıtasıyla  ÖTV oranı ödemeden araç sahibi olabilirler. Ancak bu indirimden faydalanmak için gerekli şartlar vardır. En önemli şart ise %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olunmasıdır.

Engelli Araç Alımı Şartları nelerdir?

Vatandaşlardan engelli araç alımında istenilen şartlar arasında engel sebebi yoktur. Görme, işitme, konuşma veya ortopedik olabileceği gibi zihinsel engelliler veya böbrek rahatsızlığı olanlarda  bu indirimden yararlanabilmektedirler.

Engelli araç indirimindeki en önemli kriter vatandaşların engellilik oranıdır. %90 ve üzeri engelli raporu olan bireyler ÖTV indiriminin tamamından faydalanırlar. Eğer engelli bireyin durumu müsait ise yani araç kullanabilecek durumda ise kendisi aracı kullanabilir .Durumu araç kullanmaya uygun olmayan bireylerin aracını ise en fazla üçüncü derece akrabası veya özel şoförü kullanabilir.

Eğer engelli araç alınmak isteyen vatandaşın %90’ın altında engelli raporu bulunuyorsa şartlar değişiklik gösterir. Bu vatandaşlar ÖTV indiriminin tamamından değil belirli bir oranda faydalanabilirler. Bir diğer önemli nokta ise yalnızca ortopedik engelliler bu indirimden yararlanma şansına sahiptirler. Vatandaşların engelli raporu 90’ın altındaysa şartlarda büyük ölçüde farklılıklar oluşur. Bu durumda vatandaşlar H sınıfı ehliyete sahip olmalılar ve araçlarını kendileri kullanmalılar. Sol elinde engeli bulunan vatandaşlar B sınıfı ehliyet alabilmektedirler ve araç alırken de ÖTV indiriminin tamamından olmasa da belirli bir oranda faydalanabilirler. Ve bu aracı kendileri kullanabilecekleri gibi akrabaları da kullanabilirler.Bu bu vatandaşlar kendilerinin olmasa da araç kullanabilme hakkına sahiptirler.

ÖTV Ödemeden Engelli Kaç Araç Alabilir Kaç Yılda Bir Yararlanabilir?

Engelli vatandaşlar istisna bir durum söz konusu olmadığında sadece 5 yıl da bir kere araç satın alabilmektedirler. Bu süre tamamlanmadan vatandaşların indiriminden faydalanarak yeni bir araç alması mümkün değildir. Ayrıca engelli vatandaşlar 5 yıl süresince araçlarını da satamamaktadırlar.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir