Engelli Araç Alımı için Rapor Oranı Kaç Olmalıdır?


Engelli Araç Alımı için Rapor Oranı Kaç Olmalıdır?

Devletin engelli vatandaşlar için sağladığı kolaylıklarından birisi de araç alımında ÖTV(özel tüketim vergisi) almamasıdır. Ancak bu bazı koşullara bağlıdır. Vatandaşların alacakları raporlardaki engelli oranı bu yardımı ikiye ayırır. Bu iki durum iki başlık altında incelenebilir.

Sakatlık Oranının % 90 ve Üzerinde Olması durumu

Eğer bir bireyin engel raporu %90’ın üzerinde ise bu durumda kişiler tamamen ÖTV tutarından muaftırlar. Aynı zaman da bu raporla birlikte kişilerin araç kullanmaya uygun olmadıkları sonucu çıkar. Vatandaşlar bu durumu belgeleyerek ÖTV ödemeksizin araç satın alabilirler.

Ayrıca engelli raporu % 90 ve üzerinde olan kişiler üzerinden akrabaları ve şoförü de araç alımı yapabilmektedirler. Engelli kişinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar ki akrabaları bu fırsattan yararlanabilirler. Akrabaların veya şoförün bu isteklerini belgelemeleri gerekmektedir. Zira engelli raporuyla alınan aracın herhangi birisi tarafından kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu konuda ciddi cezalar mevcuttur.

Sakatlık Oranının % 90’ın Altında Olması

Sakatlık oranı % 90’ın altında olan bireyler alacakları otomobilde engellerine yönelik herhangi bir düzenleme yapmaları gerekmektedir. Aynı şekilde engelli raporu ile satın alınan aracın bir başkası tarafından kullanılması durumunda da ÖTV muafiyeti olmamaktadır. Ve bu ciddi bir suçtur.

Engelli kişi kendi kullanmak için araç almalı ve engeline uygun düzenleme yaptırmalıdır. Ancak bu şartlar altında ÖTV’den muaf olabilir. ÖTV indiriminden faydalanmak için bireyler önce engelli için rapor almalılar. Bu rapor da kişinin H sınıfı ehliyeti alabileceği ve özel donanıma sahip araç kullanabileceği belirtilmelidir. Ardından bir kursa başvurarak H sınıfı ehliyeti almaya hak kazanmalıdır. Bu raporlar edinildikten sonra kişinin engeline göre dizayn edilmiş aracı, ÖTV  den muaf bir şekilde almaya hak kazanılır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu aracı söz konusu engelli kişi dışında kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu durum tespit edilirse ÖTV muafiyeti kalkar ve cezai işlem uygulanır.

ÖTV İndirimi İçin Özür Oranı Kaç Olmalıdır?

Vatandaşların ÖTV indiriminde yararlanabilmesi için oranın bir önemi yoktur. Oranların önemi aracın kim tarafından kullanılacağının belirlenmesidir.


“Engelli Araç Alımı için Rapor Oranı Kaç Olmalıdır?” için 3 cevap

  1. Selamlar il sağlık müdürlüğünden aldığım raporla ehliyetimi yeniledim bazı kotlar yazıldı engelli raporunun oranı önemlimi önemliyse yüzde kaç olmalı

  2. %42 raporum var yenilememi söyledi vergi dairesi bende hastaneden tekrar heyete girdim oranımda düşme olursa araç yani 39 olursa araç alabilirmiyim ortapedik engelliyim sağ bacaktan il sağlık müdürlüğünden aldığım raporda tertibatlı araç kullanır verdiler kotlarla beraber hastane raporu etkili olurmu

    • Engelli aracını teçhizatlı olarak alabilirsiniz. Mühendise aracın projesini çizdirebilirsiniz. Bu proje ve sağlık raporu ile aracınızı teçhizatı taktırarak alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir