En Yüksek Emeklilik Maaşı Nasıl Alınır?


En Yüksek Emeklilik Maaşı Nasıl Alınır?

Emeklilik döneminde azalan gelir nedeni ile emekliler maddi anlamda zorlanmaktadırlar. Bundan dolayı da emeklilik dönemlerinde hayatlarının geri kalan yıllarında ya ekstradan çalışmaktadırlar ya da hayatlarında kısıtlamalar yapmaktadırlar. Tüm bunların nedeni çalışma yıllarında düşük ücretle çalışma ve gün sayısının az olması durumudur. Eğer ki çalışma zamanında askeri ücretle çalışılıyorsa alınacak emeklilik maaşı da az olacaktır. SGK emeklilik maaşını belirlerken çalışma süresince kişinin birikimlerini hesaplamaktadır. Genel anlamda emeklilik maaşlarının belirlenmesinde şu etmenler rol oynamaktadır:

  • Kişinin çalışma süresi boyunca almış olduğu maaş oranı
  • Çalışma süresi gün sayısı
  • Eflasyon miktarı

Gibi etmenler emeklilik maaşlarının belirlenmesinde etkilidir. Eğer ki birey askeri ücretle çalışıyorsa Enflasyon nedeni ile her yıl emeklilik maaşı 20-30 TL azalacaktır. Peki, bu durumda en yüksek emeklilik maaşı nasıl alınır? Bu durum için neler yapılabilir?

  • Emeklilik planları en az 10 yıl önceden planlanmalıdır. Eğer ki emeklilik zamanı önceden planlanırsa ve geçmiş dönemdeki asgari ücret tutarındaki sigorta primlerinin üzerine ekleme yapılırsa emeklilik döneminde yüksek ücretle emekli olunabilecektir.
  • Sadece çalışılan yerde değil de mümkünse bir başka yerden de sigorta yaptırabiliyorsa emeklilik maaşı yüksek olacaktır.
  • En yüksek emeklilik maaşı nasıl alınır şeklinde merak edenlerin dikkat etmesi gereken başka bir nokta ise prim gün sayısıdır. Eğer ki daha önceden bir yerde sigortalı çalışıyorsanız şu anda sigortalı çalıştığınız yerden elde edeceğiniz prim gün sayısını birleştirmeniz emeklilik maaşınızın yükselmesini sağlayacaktır.
  • Son 4 yılda kazanç yüksek ücret gösterilirse daha önceden askeri ücretle dahi çalışmış olsanız emeklilik maaşınız artacaktır. Önemli olan gelirin son 4 yılda ne kadar yüksek olduğudur.
  • Kazancınızı 3000 TL ve üzeri olmasına dikkat edin. Askeri ücretle dahi çalışıyorsanız kazancınızı 3000 TL olacak şekilde artırın. Bu durum emeklilik maaşınızın artmasını sağlayacaktır.
  • SGK’ dan dan emekli olma şansınız varsa SGK’ dan dan emekli olun. Çünkü diğer kurumlardaki emeklilik maaşları daha düşük olacaktır.
  • Son olacakta emeklilik maaşları belirlenirken SGK sadece yatan maaşa bakmamaktadır. Diğer resmi gelirlere de bakacaktır. Bundan dolayı da eğer ki kira geliri gibi geliriniz varsa bu geliri resmileştirin.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir