En Uygun Kredi Nasıl Bulunur?


En Uygun Kredi Nasıl Bulunur?

Nakit ihtiyacını bankalardan kredi çekerek karşılamak isteyen kişiler, kimi durumlarda hiç araştırma yapmadan başvuru yapmaktadırlar. Ancak ülkemizdeki her banka müşterilerine farklı şartlar ve özellikler altında kredi paketleri sunmaktadır. Her bankadaki kredi paketlerinin hatta aynı bankadaki farklı kredi paketlerinin özellikleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. En uygun kredi hizmetini alabilmek ve zarara uğramamak için bu alternatif banka ve kredi paketlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Hiç kimse fazladan faiz ödemek istemeyecektir. Dolayısıyla kredi çekmeden önce bir süre araştırma yapmak ve bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

[toc]

Faiz Oranı ve Vade Sayısı

Bankaların her kredi için belirlediği bir faiz oranı vardır. Bu faiz oranı bankaların kendi stratejileri ve fon maliyetleri esas alınarak belirlenmektedir. Bu yüzden her bankanın uyguladığı faiz oranı birbirinden farklıdır. En uygun kredi faiz oranının hangi bankada olduğunu öğrenmek için araştırma yapılması şarttır. Bunu yapmak için bankaların internet siteleri kullanılabilir. Her banka internet sitesinde kredi faiz oranlarını açıkça belirtmekte ve hatta kredi hesaplama araçları ile toplamda ne kadar faiz ödeneceğini göstermektedir. Aynı zamanda bankalardan bağımsız olarak hizmet veren internet siteleri, tüm bankaların faiz oranlarını tek bir sayfa üzerinden görülmesine olanak tanır. Faiz hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de vade sayısıdır. Vade sayısı ne kadar artarsa geri ödenecek toplam kredi tutarı da o kadar artacaktır.

Dosya Masrafı ve Kredi Masrafı

En uygun kredi veren bankayı belirlerken, kredi üzerinden alınan ekstra ücretlerin de incelenmesi gerekmektedir. Bankalar kullanılan her kredi için, kredi tutarının belirli bir oranı kadar ücreti dosya masrafı ya da kredi masrafı adı altında tahsil etmektedir. Bazı bankalar müşteri sayısını artırmak için bu dosya masraflarını almadan da kredi hizmeti vermektedir. Burada dosya masrafsız kredilerin faiz oranlarına dikkat etmek gerekir. Bankalar dosya masrafını almayıp, faiz oranını daha yüksek seviyelere çekebilmektedir. Dolayısıyla tüm detayların incelenmesi ve doğru bir hesaplama yapıldıktan sonra kredi başvurusunda bulunmak gerekir. En uygun kredi paketi ancak bu şekilde belirlenebilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir