Emzirme Parası Nedir? Kimler Nasıl Alabilir?


Emzirme Parası Nedir? Kimler Nasıl Alabilir?

[toc]

Anne adaylarını ilgilendiren emzirme ödeneği hakkında bugün sizlere birkaç bilgi aktaracağız. Emzirme veya diğer adıyla süt parası nasıl alınır? Almak için gerekli olanlar nelerdir? Bunları sizlere açıklamaya çalışacağız. Diğer başlıklar altında; ‘’Memura süt parası verilir mi? Emzirme parası ne kadar? Süt parasına başvurma’’ olarak farklı farklı detaylı olarak ele alacağız. Uzatmayalım ve sizlere hemen başlıklar halinde açıklayalım…

Süt parası nedir?

Süt parası veya diğer adıyla emzirme parası/ödeneği anne adaylarına ve anne olmuş kişilere verilir. Fakat yanlış anlaşılmasın sadece belirli bir süreliğine yani çocuk büyüyene kadar verilir. Sosyal sigortalar kanununa tabidir ve sigorta kollarınca her ay annelere aktarılan bir yardım parasıdır. Belirli şartları vardır ve herkes alamamaktadır. Emzirme parası alabilmeniz için sizin sigortalı olmanız veya eşinizin sigortalı olması gibi bir durum aranmamaktadır.

Emzirme Parasını Kimler Alabilir?

Kadında herhangi bir sigorta şartı aranmaz. Kadının sigortalı olması veya olmaması emzirme parasını alabileceği, alamayacağı anlamına gelmemektedir. Bu konuyla ilgili olarak 5510 sayılı ilgili kanunun 4. Maddesinde şu sözler yer almaktadır; ‘’Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.’’

Emzirme Parası Almak İçin Şartlar Nelerdir?

  • Eşinin doğum yapmadan önce 4A akabininde kişinin en az 120 gün boyunca çalışıyor olması gerekmektedir. Yani sigorta primlerinin yapılmış olması gerekiyor.
  • 4B akabininde ise çalışan sigortalıların en az 1 yıl içerisinde 120 gün süreyle sigorta primlerinin yatmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda GSS(Genel Sağlık Sigotası’’ borçlarınında tamamen temiz olup hiçbir yere borcunun olmaması gerekir.
  • Son olarak doğan çocuklarınızın hayatta olması ve yaşaması gerekir. Bu paranın alınabilmesi için zaman aşımı geçerse 5 yıl içerisinde tekrardan başvurabilirsiniz. Zaman aşımı yaşanırsa herhangi bir ödenek verilmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir