EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?


EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması sonucunda birçok işlem çevrimiçi olarak yapılmaktadır. Özellikle bankalarda kuyruk beklemek istemeyen müşteriler online olarak işlemlerinin kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler. Bankalardan para çekme, para transferi ve fatura ödemeleri gibi birçok işlemler online olarak yapılabilmektedir. Fakat bazı ödemeler farklı bankalar arsında olabilmekteki. Bu durumda da EFT yapılan ödeme EFT yolu ile gerçekleşmektedir. Bankalar arasında yapılan ödemelerde EFT’nin yapılabilmesi için iki bankanın da EFT sisteminin o saatler arasında çalışıyor olması gerekecektir. Aksi takdirde EFT ödemeleri gecikecektir. İki değişik banka arasında yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

  • Mesai saatleri içerisinde yapılan bir EFT işlemi en fazla 10 dakika içerisinde geçmesi gerekmektedir. Bu süre zarfı bazen bankalardan herhangi birindeki teknik problemlerden dolayı 1 saati bulabilmektedir. Eğer ki bir saat sonrasında ödeme yapılan hesaptan para çıktı olarak görülüyor ve EFT yapılan hesapta herhangi bir para görünmüyorsa bankaların müşteri hizmetleri aranarak durum bildirilmelidir. Mesai saatleri içerisinde (08.30-17.30) arasında yapılan EFT’ler hızlı bir şekilde hesaba geçecektir.
  • EFT ne zaman hesaba geçer şeklinde merak edenlerin ikinci dikkat etmesi gereken nokta ise EFT ‘nin ne zaman yapıldığıdır. EFT Hafta içi bir günde mesai saatleri dışında yapılmışsa diğer gün hesaba geçecektir. Bu durumda da iki seçenek karşımıza çıkacaktır. Bunlar şu şekildedir:
  • 17.30-21.00 arasında İşleme koyulan EFT talimatları bir gün sonra 08.30-10.00 saatleri arasında hesaba geçmiş olacaktır. Bu süre zarfında EFT talimatı verilecek ve mesai saati içerisinde bakiye de yeterli limitin bulunması halinde EFT gerçekleşecektir. Eğer ki o saate yeterli limit bulunmuyorsa EFT iptal olacaktır.
  • 21.00 dan dan sonra yapılan EFT talimatları ise genellikle öğleden sonra hesaba geçmektedir. Bu süre zarfında yine hesapta yeterince limit bulunmaması halinde EFT talimatı iptal olacaktır.
  • EFT ne zaman hesaba geçer şeklinde merak edenlerin son dikkat etmesi gereken nokta ise; EFT yapılan gün bankalar yarım gün çalışıyorsa yani öğleden sonra resmi tatil olmuşsa EFT bir gün sonra 08.30-10.00 arasında yeterli limit olması durumunda hesaba geçecektir.

EFT talimatlarını mesai saatleri gelmeden iptal edebilir ya da düzenleyebilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir