Daha Az Vergi Ödemenin Yasal Yolları


Daha Az Vergi Ödemenin Yasal Yolları

Son zamanlarda her ne kadar ekonomik anlamda dar boğazlılık yaşansa da halen birileri vergi vermek için yeni bir şirket kuruyor. Peki, bu vergiyi daha da azaltmak için hangi yollara başvurmak gerekiyor? Vergiyi daha az ödemek için neler yapmak gerekiyor? Vergiyi azaltmanın yolu ne? İşte sizlere vergi hakkında tüm bilgiler ve detayları…

Vergi avantajları hakkında neredeyse hiç kimsenin bilgisi yok. Bir çok kulaktan duyma sözlerle geçiştiriliyor veya üstüne düşülmüyor. Oysa yapabileceğiniz birkaç düzenleme sayesinde verginizi artık daha az ücretle ödeyebilirsiniz. Vergiyi daha az ödemenin ilk yolu eğitim ve sağlıktan geçiyor. Çocuklarınızın eğitimi, okul, defter, kitap veya dershane gibi ücretleri vergiden gösterebilirsiniz. Aynı şekilde sağlık harcamalarını da vergiden gösterebilirsiniz. Bununla ilgili gelir vergisi kanununun 89. Maddesinde bazı bilgiler yer alıyor.

Son zamanlarda ortaya atılan bireysel emeklilik sistemi de vergilerin düşüşünü sağlıyor. Eğer beyan ettiğiniz gelirin %10’unu aşmazsanız ve asgari ücretin yıllık tutarını aşmazsanız bireysel emeklilik sistemine ödeyeceğiniz ücretler vergiden düşürtebilir. Bir diğer yöntem ise iş yerinizde engeli bulunan bir avukat, doktor veya mimar, müşavir gibi mesleği olan kişiler çalıştırmak. Eğer bu saydığımız mesleklerden birisini çalıştırırsanız vergilerinizi daha düşük ödeyebilirsiniz. Engelli olma derecelerine göre 1920 ila 8040 TL arasında indirim uygulanmaktadır.

Konut kira geliri elde eden kişiler eğer beyannamesinde ‘gerçek gider’ olarak işaretlerse vergiden yine aynı şekilde düşüş söz konusu oluyor. Tabii, bununda farklı farklı şartları bulunuyor. 2009 ve 2010 yıllarında iş yeri kira geliri olarak 22 bin liralık bir kira alıyorsanız ve bu kirayı aşmıyorsanız yıllık gelir vergisi beyannamesi vermek zorundasınız. Fakat yıllık 95 bin 600 liranın altında bir iş yeri kira geliri elde ediyorsanız %20 stopaj nedeniyle gelir vergisi ödemiyorsunuz ve aynı zamanda üzerine birde vergi iadesi alıyorsunuz. Bu gibi yöntemleri uygulayarak daha az vergi ödeyebilirsiniz. Tabii, farklı yolları var fakat bunların hepsini maalesef burada size anlatamıyoruz. Bir muhasebeci ile konuşarak bu konular hakkında daha detaylı ve daha elde tutar bilgiler alabilirsiniz. Güncel bilgileri de aynı şekilde sadece muhasebeci arkadaşlardan alabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir