Büyükannelerin Bebek Bakım Maaşı Miktarı alım şartları


Büyükannelerin Bebek Bakım Maaşı Miktarı alım şartları

Son zamanlarda çok fazla gündeme getirilen ve neredeyse tüm çocuklu ailelerin takip ettiği haberlerden bir tanesi olan büyük annelere bebek bakım maaşında son durum ne? Büyük anneler ne kadar bebek bakım maaşı alacak? Şartları neler? Hükümet tarafından yeni olarak yapılan projelerden bir tanesi de bu. Eğer çocuğunuzun bir çocuğu varsa yani torununuz varsa sizde bu bebek bakım parasını alabilirsiniz. Fakat alabilmeniz için hükümet bazı yasal şartlar getirdi. Gelin hep birlikte bu şartlara kısa kısa göz atalım.

Bakanlık tarafından kadınların daha çok işe giriş yapması ve kadın istihdamı oluşturulması isteniyor. Bundan dolayı bakanlık tarafından büyükannelere bebek bakım maaşı veriliyor. Eğer sizinde bir torununuz varsa yeni çıkarılacak olan bu projeden yararlanabiliyorsunuz. Şuanda sadece belirli bazı pilot bölgelerde uygulanmaya başlanan projenin diğer illere ve ilçelere ne zaman sarkacağı bilinmiyor. Şartları da henüz tamamen bilinmemekte olup kimlere bu maaşın verileceği konusunda net bir bilgi yok. Fakat gelen bazı bilgilere göre bakanlık bu bebek bakım parasını 65 yaş üstü büyük annelere verecek denildi. Bu bilgi geçtiğimiz günlerde televizyon kanallarında gündeme getirilerek söylendi.

Bebek bakım maaşı ne kadar diye soracak olursanız onu da şu şekilde cevaplayabiliriz; ”Bakanlık ilk öngörü olarak bu projede 416 euro ödeme yapacağını söyledi.” Yani ortalama olarak 1555 TL ödeme yapılacak. Ödemenin yapılabilmesi için torununuzun 0 ila 2 yaş aralığında olması gerekiyor ve sizinde 65 yaş üstü olmanız gerekiyor. Eğer bu koşulları taşıdığınızı düşünüyorsanız pilot bölge uygulamasından çıkıldıktan sonra hemen başvurunuzu yapıp bebek bakım maaşı almaya başlayabilirsiniz. Şuanda test süreci içerisinde olduğu için maalesef sadece pilot bölgelerde uygulanabiliyor. Süreç bittikten sonra tüm Türkiye’den başvurular alınacak. Pilot bölgelerde bu uygulama 6 ay kadar sürecek olup ilk pilot bölgeler İzmir ve Bursa. 3. pilot bölgelerin İstanbul ve Antalya olması bekleniyor. Bu projeyle birlikte büyükanneler işci istihdamına daha doğrusu kadın işci istihdamına büyük oranda destek olmuş olacak. Normal şartlarda bir anne sigortalı bir bebek bakıcısı tutmuş olsaydı yine 400 euro kadar ödeme yapılacaktı fakat devlet bunu büyükanneler için tasarlayarak daha güvenilir hale getirdiği gibi hemde aile bütçesine büyük oranda katkı sağlamış oldu. İlerleyen günlerde konuyla ilgili olarak daha detaylı bilgiler gelecektir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir