Borsada Temettü Ne Zaman Dağıtılır?


Tüccarların ve değerli kağıtlar aracılığıyla alım, satım ve değişim yapan ticaret insanlarının devlet denetiminde bu işi tamamladığı yere borsa denir. Borsa ilk olarak 1409 yılında Belçika’da kurumsallaşmıştır. Modern borsa sisteminin ilk benzeri Anvers, Belçika’da kurulmuş ve belgelenen ilk borsa iflası ise 1636 yılında Hollanda’da gerçekleşmiştir.

 Borsanın Türleri

 • Menkul Kıymetler Borsası
 • Vadeli İşlem Borsaları
 • Opsiyon Borsaları
 • Altın ve Kıymetli Maden Borsaları

Temettü Nedir?

 Şirketlerin bir yıllık dönem sonunda elde ettikleri Net Dönem Karı üzerinden yasal karşılıklar ayrıldıktan sonra ortakların şirket sermayelerine göre hak iddia edebildikleri ödemelerdir. Türkçesi ‘Kar Payı’ olan temettü, kısaca şirkete ortak olanların dönem içerisinde şirket tarafından elde edilen kardan aldıkları pay hakkıdır.

 Kimler Temettü Yatırımcısı Olabilir?

 • Enflasyona uğramadan birikimlerini arttırmak isteyenler,
 • Emekli olduğunda bir gelire sahip olmak isteyenler,
 • Erken emekli olmak isteyen kar payı yatırımcıları,
 • Çocuklarına gelecek için birikim bırakmak isteyenler,
 • Alıp satarken sermaye kaybına uğrayanlar,
 • Büyük şirketlerde ortaklık kurup o şirketin karından pay almak isteyenler.

Temettü Dağıtımı Nasıl Yapılmaktadır?

 Temettü dağıtımı, 3 şekilde yapılmaktadır:

 • Yatırımcılarda bulunan hisse senedine karşılık olan kar tekrar hisse senedi olarak verilebilir,
 • Yatırımcılar bu karşılığı nakit olarak alabilir,
 • Veya iki seçeneği de içeren karşılık verilebilir.

Yatırımcılar İçin Şirketlerde Hangi Özellikler Aranmalıdır?

 Karlar, yılsonu bilançosunda belirlenmektedir. Orta ve uzun vadeli yatırımcılar, sürekli kar edip elde edilen karı yatırımcılarıyla düzenli olarak paylaşan şirketleri tercih etmelidirler.

  Borsada işlem görmekte olan hisse senetlerinin temettüleri nakit, hisse senedi veya ikisini de içeren bir şekilde dağıtılmaktadır.

 Temettü Dağıtımı Ne Zaman Yapılmaktadır?

 Her şirketin kar payı dağıtımı farklı aylarda olmaktadır. Ancak bu ödemeler genelde hesap dönemini takip eden 5. ayın sonuna kadar yapılmaktadır.

 Temettü Dağıtımı Sonrasında Hisse Senedinde Ne Gibi Farklılıklar Olur?

 Şirketlerin temettü dağıtımı sonrası hisse senedi fiyatı düşer. Fakat bu tekrar yükselmeyeceği anlamına gelmemektedir. Çünkü eğer şirket, yatırımcılarına güven vermişse yatırımcılar yeniden o şirketten hisse senedi alacaktır ve bu sayede hisse senedi fiyatları tekrar yükselişe geçecektir.

 Temettü Nasıl Hesaplanır?

 Hisse senetleri nominal değerlerle ölçülmektedir ve her biri 1 lot olarak Türk Lirası karşılığı olarak fiyatlanmıştır. Örneğin bir telefon şirketinin hisse sahiplerine 20 kuruş temettü dağıtımı yapacağını varsayalım. Bu şirketin herhangi bir hissedarının elinde 600 lot hisse senedi olduğu düşünülürse; yatırımcı 600 adet hisse senedinden 120 Türk Lirası temettü alır.

 Temettü Nasıl Alınır?

 Temettü hakkına sahip olmak için şirkete ait hisse senetlerinden bir miktarını satın almış olmak gerekmektedir. Ve bu sayede temettü dağıtımında hissedarlık hakkı elde etmiş olunur.  Her şirket temettü dağıtımı yapmaktadır, şirketler genel olarak yavaş ama güvenilir bir şekilde büyümektedir. Yatırım planı temettü ödemesi alma üzerineyse temettü veren hisse senetleri elde tutulmalıdır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir