“BANKANIZ PROVİZYON VERMEDİ” NE DEMEKTİR?


“BANKANIZ PROVİZYON VERMEDİ” NE DEMEKTİR?

Banka kartlarımı online alışverişlerimizde ve günlük her türlü alışverişimizde kullanıyoruz. Ancak banka kartları bazı durumlarda bir çok farklı hata verebiliyor. Oldukça sık karşılaştığımız hatalardan biri de banka provizyon hatası. Peki ama “bankanız provizyon vermedi” ne demektir?

Provizyon Nedir?

Banka kartlarımızda sık olarak karşılaştığımız provizyon kelimesinin anlamı ön onay veya karşılık olarak açıklanabilir. Banka kartlarındaki işleyiş sistemi ise alışveriş yaptığınız yer ve bankanızın bilgilerinizi karşılaştırarak alışverişe olanak sağlama sistemi olarak açıklanabilir. Yani “bankanız provizyon vermedi” ne demektir sorusunun cevabı, alışveriş yaptığınız yer bankanızın karşılaştırdığı bilgiler tam olarak uyuşmadığından bankanız alışveriş için ön onay vermiyor olarak karşılık bulur.

Banka Neden Provizyon Vermez?

Banka kartlarından alışveriş yaparken bankanın provizyon yani ön onay vermemesinin sebepleri farklılık gösterebilir. Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Kart bilgilerinde yanlışlık: Alışveriş yaptığımız sırada bir POS cihazı kullanıyorsak şifremizi doğru girmemiz gerekir. Şifrenin yanlış olması durumunda banka provizyon vermez. Veya alışverişi online kanallardan yaptığımızda girmemiz gereken bilgilerde bizden CVC kodu ister. CVC kodu da yanlış girilmesi durumunda banka provizyonunu onaylanmasını engeller. Aynı zamanda alışveriş esnasında istenilen bilgilerden biri de kartın üstünde yazan son kullanma tarihidir. Girilmesi istenilen son kullanma tarihinde yapılacak bir yanlış da bankanın onay vermesini engelleyen bir unsur olacaktır.
  • Mail Order Kullanımı: Bankalardan bazıları, alışveriş merkezlerinin mail order kullanmaması durumunda provizyon vermeyebilir. Dolayısıyla sebep bulunamıyorsa kredi kartınızın mail order sistemine açılığını kontrol etmeniz faydalı olacaktır.
  • Yurt Dışı Kullanımları: Bize ait kredi kartlarını yurtdışında kullandığımızda veya yurt dışında edinilmiş kartları ülkemizde kullanmaya çalıştığımız durumlarda da provizyon hatasıyla karşılaşmak zorunda kalabiliriz. Bu durum bize ait olan kredi kartlarının bulunduğumuz ülkede geçerliliği olmaması sebebiyle oluşabileceği gibi ülkeler arası alışverişte karın onay almak için bekleme süresinin uzunluğu da ön onayı alamamanıza sebep olabilir.
  • Kartın Online Alışverişe Kapalı Olması: Kredi kartınızla internetten yaptığınız alışverişlerde kartınızın internette alışveriş yapma onayı olmaması durumunda banka yine alışverişin gerçekleşmesine onay vermeyecektir.

Bu bilgiler ışığında “bankanız provizyon vermedi” ne demektir sorusuna yanıt bulabilir, nedenlerini araştırma şansı bulabilirsiniz.


““BANKANIZ PROVİZYON VERMEDİ” NE DEMEKTİR?” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir