Bankadan Aynı Anda Kaç Kredi Çekilebilir?


Kredi Ödemesi Devam Eden Kişi Kaç Kredi Daha Alabilir?

Günümüz ekonomisine baktığımızda nüfusun çoğunluğu ortalama bir seviyede para kazanmaktadır. Bu kazanılan miktar ev, araba ya da ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetmemektedir. Bu durumlarda kişiler kredi arayışı içine girmektedir. Yeni bir ev satın almak isteyen birisi ortalama 250.000 ( İki yüz elli bin) TL gibi bir miktarı gözden çıkartmalıdır. Bu miktar biriktirme ile elde edilecek bir miktar olmamaktadır. Evini almak isteyen vatandaş bunun için belirli bir peşinatı eline alıp bankanın yolunu tutmaktadır. Eksik kalan kısmı ise kredi çekerek tamamlamaktadır. Ev ihtiyacını kredi ile gideren vatandaş araba almak için yine aynı yolu izlemektedir. Bu yolu izlerken hali hazırda kredi çektiği için araç kredisi çekip çekemeyeceğini bilememektedir. Çünkü zaten çekmiş olduğu bir kredi var ve bunun ödemelerini yapmaya devam etmektedir. Konumuzun özüne gelecek olursak tek seferde kaç adet kredi çekilebilir sorusunu sormamız gerekmektedir. Bankalar elbette müşterilerine birden fazla kredi verebilmektedir. Birden fazla kredi çekmek için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

İkinci Krediyi Almak için Hangi Şartlara Sahip Olmak Gerekir?

Bankadan çekmek istediğiniz ikinci bir kredi için öncelikle bankaya başvurmanız gerekmektedir. Bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ikinci krediyi verebilmektedirler. Bunun için en önemli şart çekmiş olduğunuz ilk kredinin taksitlerini düzenli ve eksiksiz bir şekilde ödemenizdir. Bir diğer şart ise bankaya ikinci krediyi çektikten sonra bu krediyi ödeyebileceğinizi ekonomik olarak ispatlamanız gerekmektedir. Kira geliriniz, aylık maaşınızın miktarı ikinci krediyi karşılayacak seviyede olmalıdır. Bankadan ikinci krediyi çekmeniz için iki kredinin aylık ödeme tutarının gelirinizin yüzde 50’sini aşmaması şartı aranmaktadır. Bu şartı yerine getirdiğiniz takdirde ikinci krediyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özet geçecek olursak çektiğiniz kredinin aylık ödeme miktarı maaşınızın miktarıyla orantılı olmak zorundadır. İkinci krediyi çekerken kredi notunuzun da yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu yüksek olan kişiler rahatlıkla kredi çekebilmektedir. Bu oranı koruduğunuz sürece ikinci hatta üçüncü krediyi bile çekebilirsiniz.

Aynı anda kaç kredi çekebilirim sorusunun cevabını maddeler halinde vermek gerekirse şu kronolojik sıralamada soruları kendinize sorabilirsiniz.

[toc]

Aynı Anda İkinci Kredi İçin Kredi Notum Ne Kadar Olmalıdır?

İkinci bir kredi çekmek isteyen vatandaşların kredi notu bu konuda çok önemlidir. Bildiğiniz gibi kredi notları en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak gruplandırılmaktadır. 700-1099 arası grup orta risklidir bu grubun altında bulunanlara ikinci kredi değil kredi verilmemektedir. Sizin ikinci krediyi çekebilmeniz için kredi notunuzun 1501 (bin beş yüz bir) ve 1900 (bin dokuz yüz) arasında yani iyi ve çok iyi grup arasında yer alması gerekmektedir. Bu gruplar arasında bir kredi puanına sahipseniz ikinci krediyi çekme ihtimaliniz yüksektir. Kredi notunuzu öğrenmek için findeks kredi notu sistemini kullanabilirsiniz.

Aynı anda ikinci krediyi çekmek için devam eden kredimi düzenli ödüyormuyum?

Devam eden kredi ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız, aylık taksit miktarlarını tam kuruşu kuruşuna ve gün geçirmeden yatıyorsanız ikinci krediyi alma şansınız yükseliyor demektir. İkinci kredinizi alırken çekeceğiniz miktarı yüksek tutarak ilk kredinizin borcunu kapatıp arta kalan ile ikinci krediyi çekmeye duyduğunuz ihtiyacı karşılayabilirsiniz. Bu gibi durumları ikinci kredi için başvurduğunuz bankaya arz ederseniz krediniz daha çabuk onaylanacaktır.

İkinci bir kredi çekmek için maaşım yeterli mi?

Kredi başvurusunu yaparken en önemli faktörlerden birisi de maaşınızın ya da ispatlanabilir gelirinizin miktarıdır. Aylık geliriniz bankanın sizden beklediği miktarın altındaysa ikinci krediyi alma şansınız yok denebilir. Aylık geliriniz eğer yüksek miktarlarda ise zaten rahatlıkla ikinci krediyi çekebilirsiniz. Burada önemli husus çekeceğiniz başka bir kredinin aylık taksit tutarı ile mevcut kredinizin aylık taksit tutarının 30 günlük toplam maaşınızın ya da gelirinizin % 50 ( yüzde elli) ‘sini geçmemelidir. Bu konuyu şu şekilde örnekleyebiliriz.

Birinci kredinizin aylık ödeme tutarı 1000 (Bin) TL olsun, çekmek istediğiniz ikinci kredinizin ödeme planını oluşturdunuz ve aylık ödeme miktarı 700 (Yedi yüz) TL olsun. İki kredinin aylık toplam ödeme miktarı 1700 (Bin yedi yüz) TL olacaktır. Bu durumda asgari geliriniz ya da maaşınız 3400 TL’den az olmamalıdır.

İkinci krediyi aynı bankadan mı çekmeliyim?

Genel olarak baktığımızda ikinci krediyi aynı bankadan çekme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bizim önerimiz şu şekilde olacaktır. Ödemeniz kolay olsun, kafanız karışmasın ve ödeme günleri aynı periyotta olsun isterseniz ikinci kredinizi mevcut kredinizi çektiğiniz bankadan çekebilirsiniz. Ayrıca bankanın mevcut müşterisi olduğunuz için ikinci kredinizde de bazı kolaylıkları müşteri temsilciniz size sağlayabilir. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde ikinci kredinizi biraz fazla miktar çekerek tek bir kredi haline dönüştürebilirsiniz. Bunu da mevcut kredinizi çektiğiniz bankadan yapmanız sizin lehinize olacaktır.

Aynı anda çekeceğim ikinci kredi aynı türden olmak zorunda mı?

Mevcut kredinizin yanına çekeceğiniz ikinci veya üçüncü bir kredi türünün hiç bir önemi yoktur. Dilerseniz konut kredisi, dilerseniz taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi olarak ikinci veya üçüncü kredinizi çekebilirsiniz.

Sizin bu bilgilerden sonra dikkat etmeniz gereken hususlar ödemelerinizi düzenli ve gününde yapıp yapmadığınızdır. Kredi sayısı arttıkça kafalarda karışıklık olabilir, ödeme güçlükleri baş gösterebilir. Çekmiş olduğunuz kredi konut ya da taşıt kredisi olsun. Bu kredilerin taksitlerini ödemediğiniz takdirde banka parasını sizden tahsil etmek için ipotek koyduğu evinize ya da aracınıza el koyarak parasını sizden alacaktır. Bunu yapmaya hak kazanacağı süre 120 (yüz yirmi) gündür. Eğer kredilerinizden birisini 120 (yüz yirmi) gün ödemezseniz banka kredi aracılığı ile aldığınız konutu, arsayı ya da aracı satıp parasını kurtaracaktır. Eğer ihtiyaç kredisinde aynı şekilde ödeme işlemini gerçekleştirmezseniz bu sefer maaşınıza el koyacak ya da üzerinizde ki mal varlıklarını haciz yolu ile sattıracaktır. Eğer mal varlığınız bulunmazsa da size kefil olan kişiden bu tahsilatı gerçekleştirecektir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir