Bankada Unutulan Para Sorgulama Ve Öğrenme


Bankada Unutulan Para Sorgulama Ve Öğrenme

Günümüzde banka ile işlem yapmayan birey yoktur. Yıllar önce herhangi bir bankadan hesap açmış ve bir miktar para da hesaba yatırmış olabilirsiniz. Yıllar içerisinde de bu hesap ve yatırılan tutar unutulmuş olabilir. [toc]Bankalarda unutulan paraların listesi her yıl açıklansa da birçok kişi bu haberleri okumamaktadır. Hal bu şekilde olunca da 10 yıl boyunca alınmayan paralar TMSF ye devredilmektedir. Hâlbuki hangi bankada unutulan paranın olduğunu öğrenmek oldukça kolaydır. Bankalarda unutulan para sorgulama ve öğrenme oldukça kolay olmasına rağmen zamanında sorgulanmadığı ve alınmadığı için zaman aşımına uğramaktadır.10 yıl boyunca bankada para unutmuşsanız bu parayı TMSF üzerinde sorgulatabilir ve alabilirsiniz.

Bankada unutulan para nereden öğrenilir?

  • Bankalar da unutulan para Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre http://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr sitesinden öğrenilebilinmektedir.Siteye girerek kısa bir süre içerisinde T.C. kimlik bilgileriniz ile öğrenebilirsiniz.Ayrıca eğer ki unutmuş olduğunuz para varsa hangi bankada unutmuşsanız o bankanın herhangi bir şubesine giderek paranızı çekebilirsiniz.
  • Bankada unutulan para sorgulama ve öğrenme işlemi yapılabilen diğer bir yer ise E-devlet sitesidir.E-devlete girebilmek için TC kimlik numaranız ve şifrenizin olması gerekmektedir.Şifreniz yoksa PTT den E-devlet şifresi alabilirsiniz.Ayrıca internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı aracılığı ile de E-devlette giriş yapabilirsiniz.E-devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına TMFS yazarak http://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr linkinin olduğu adrese de geçiş yapabilirsiniz.

Bankada unutulan para çekiminde herhangi bir ücret kesintisi olmakta mıdır?

  • Bankada unutulan para ile ilgili TBB tarafından herhangi bir kesinti söz konusu değildir. Bazı bankalar para çekiminde bir miktar kesinti yapabilmektedirler. Bu kesinti oranı da bankadan bankaya değişmektedir.

10 yıldan önceki çekilmeyen paralar ne oluyor?

  • Eğer ki bankalarda 10 yıl öncesinde kullanılmayan paranız varsa sorgulamada isminiz çıkmayacaktır.2007 yılından önce herhangi bir bankada çekilmemiş paralar TMSF ye devredileceği için sorgu listesinden isminiz silinecektir. Sorgu listesinden ismi silinen banka müşterisinin para üzerinde herhangi bir hak talep etme durumu da söz konusu olmayacaktır.

Bankalarda unutulan para sorgulama ve öğrenme işlemi ile son 10 yıldaki paraları sorgulayabilir ve kısa süre içerisinde hiç bir masraf yapmadan alabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir