Banka Kredi Yapılandırma Yapmıyor


Banka Kredi Yapılandırma Yapmıyor

Borçlardan bir türlü kurtulamayan, borçlar yüzünden icralık, avukatlık olan Türk halkı borçlarını ödeyemediği zaman ilk olarak bankaya başvurup ‘’Kredi yapılandırma’’ istiyor. Kredi kartı ve kredilerin gecikmesinden dolayı ve ödemelerinizi yapamadığınız için bu haktan yararlanmanız söz konusu fakat bazı durumlarda bankalar ters tepki vererek kredinizi yapılandırmıyor ve sizin daha fazla stres altına girmenize olanak sağlıyor. Peki bu durumlarda ne yapmamız gerekiyor? Banka kredi yapılandırma yapmadığı zaman ne olacak? Sizlere aşağıda bu durumu detaylı bir şekilde anlatacağız. Vakit kaybetmeden pür dikkat yazacağımız şeyleri okumanızda büyük fayda var.

Kredi veya kredi kartınızın borcu yüzünden borçlarınızı ödeyemez hale geldiyseniz bu durumda direkmen, vakit kaybetmeden bankaya gitmeniz ve bu durumu izah etmeniz gerekir. Geç giderseniz, kara listeye girerseniz veya takipe girerseniz asla kredi yapılandırma gibi durumlardan yararlanamazsınız. Ödenmeyen borçlarınız bir zamandan sonra icralık ve avukatlık olduğundan dolayı bankalar yapılandırma seçeneğini ortadan kaldırıyor. Bu durumda banka yerine avukatlara bu durumu izah etmeniz ve bu konuda daha anlayışlı olmalarını istemelisiniz.

Bankaların geneli bu gibi durumlarda müşterilerini kaybetmek istemiyorlar ve genelde hemen kredi yapılandırma için müşterilerine ek tolerans sağlıyorlar. Tabii bu durum bazen yukarıda da dediğimiz gibi sorun çıkartabiliyor. 2016’nın Eylül ayında çıkartılan yeni karar ile birlikte banka müşterileri 72 aya kadar kredi yapılandırma hakkından yararlanabilmekte. Yapılandırma yapılsa dahi bazı bankalar yüksek faizlerle bu işi yapıyorlar ve müşterilerini daha çok zora sokup ödemeleri tamamen geciktirmelerine sebebiyet veriyorlar. Avukatlık veya icralık olduktan sonra banka ile artık bir işiniz kalmıyor ve tamamiyle bu durumu avukatla çözmeniz gerekiyor. Avukat 4 taksitle, 3 taksitle yani onun kararına bağlı olarak taksitlere bölünüyor ve ödemeleriniz bu şekilde yapılıyor.

Bankanız halen kredi yapılandırma yapmamakta diretiyorsa maalesef bu durumda yapabileceğiniz bir şey kalmıyor. Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı bankalar sizinle çalışmak istemeyecektir veya akıllarınca size ders vermeye çalışacaklardır. Diğer bir konu ise; ‘’Bazı bankalar ödenmeyen kredileri ve kredi kartlarını avukatlara teslim etmek yerine düşük ücretlerle varlık şirketlerine devrediyorlar.’’


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir