Araç Kredisinin Yüzde Kaçını Bankalar Veriyor?


İkinci el ve Sıfır Araçlar için Bankalar Yüzde Kaç Taşıt Kredisi Veriyor ?

Sıfır veya ikinci el araç alımlarında belli bir birikime sahip değilseniz araç kredisi kullanmak isteyebilirsiniz. Bankalar sıfır ve ikinci el araçlar için tüketicilere araç kredisi vermektedirler. Araç kredisi kullanarak elinizde büyük miktarlarda birikim olmadan araç sahibi olma hayaline kavuşabilirsiniz. Araç kredisi almanız için elinizde ufak bir miktarda olsa nakit bulunması gerekmektedir. Bankalar araçların %100’üne kredi vermezler. Sizlere araç kredi oranlarını hesaplayacağımız bir içerik hazırladık.

Bankalar araç kredisi verirken aracın yaşına göre değerlendirme yaparlar. 5 yaşına kadar olan araçlar için bankalardan kolaylıkla kredi çekebilirsiniz. Eğer 0 km araba almak isterseniz bankalar bu tür araçlara çekimser davranmadan kredi vermektedirler. Fakat ikinci el araçlar için kredi vermeye çok sıcak bakmamaktadırlar. Araç kredisi veren bankalar devletin koymuş olduğu kanunlar çerçevesinde 0 km otomobillerde veya ikinci el araçlarda kasko değerini esas alarak kredi vermektedirler.

Kasko değerlerini ele alacak olursak 50 bin TL ‘yi geçen değerlerde ki araçlara bankalar %75 oranında kredi vermektedirler.

İkinci el araç kredilerinde ise eğer aracın fatura değeri 50 bin TL’nin altında ise kullandırılan kredi oranı %50 ‘yi geçmemektedir.

Vermiş olduğumuz bu oranlara göre bir hesaplama yapacak olursak;

100 bin TL kasko değerine sahip bir araç almak isteyen tüketici ister ikinci el ister 0 km araç olsun bu miktarın %75’ini araç kredisi olarak kullanabilirler. Yani 100 bin TL değerinde bir araç almak isterseniz elinizde 25 bin TL hazır para bulunması gerekmektedir.

Alacağınız araç 200 bin TL kasko değerine sahip ise elinizde birikim olarak 50 bin TL nakit para bulunması gerekmektedir. Bu nakit parayı peşinat olarak kullanıp kalan kısmını ise araç kredisi olarak çekebilirsiniz.

İkinci el araç almak istiyorsanız ve aracın değeri 50 bin TL olarak düşünürseniz bunun için ise elinizde 25 bin TL peşinat bulunması gerekmektedir. Bunun sebebi araç kredisi çekerken eğer aracın kasko değeri 50 bin TL’nin altında ise banka size % 50 değeri kadar kredi verecektir.

BBDK’nin belirlemiş olduğu ve aynı zamanda Resmi Gazete yayınlanan hükümlere göre ister sıfır km ister ikinci el araç için belirlenen oranlar 50 bin TL’ye kadar olan kasko değeri için % 50 oranında araç kredisi, 50 Bin TL’nin üstünde kasko değeri olan araçlar için ise % 75 oranında araç kredisi kullanılabilir. Araçlar 5 yaşının üzerinde ise taşıt kredisi kullanılamaz.

Bu miktarları değerlendirmek ve kafamızda ufak bir hesap yapmak istersek cebinde 25 bin TL para bulunduğunu düşündüğümüz bir tüketici, bu miktarda para ile ister 50 bin TL lik isterse 100 bin TL ‘lik araç satın alabilir.

Aracın Tamamına Kredi Çekilir mi ?

Elinde hiç birikimi olmayan ve taşıt kredisi kullanmak isteyen vatandaşların merak ettiği konulardan birisi araç kredisinin tamamını veren bankalar var mı olacaktır. Bu gibi durumlarda bankalar bir formül üretmişler. Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisini birleştirerek, araç almak isteyen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Bunun için ilgili bankalara müracaatta bulunmanız hatta gerekiyorsa bu teklifi sizin yapmanız gerekmektedir. Bu yöntemi şu şekilde açıklayabiliriz. Araç başına alınabilecek kredi oranları % 50 veya % 75 ile sınırlı iken geri kalan tutarı tüketicinin Kredi Notu ve maaş bordrosu esas alınarak bireysel ihtiyaç kredisi kullandırılır.

Maaş bordrolu çalışan bir vatandaşın aylık ödeyeceği kredi ödemesi maaşının % 70 ini geçmeyecek şekilde ayarlanır. Bu oranlara örnek bir hesap yapmak gerekirse 2000 TL maaş ile çalışan bir sigortalı hem taşıt kredisi hem ihtiyaç kredisi kullanarak araç satın almak istesin. Bu iki kredinin aylık ödemesi maaşının % 70 ‘i yani 1400 TL ‘yi geçemez. Bu oran hesaplanırken tüketicinin daha önce kullanmış olduğu ve aktif olarak ödemeye devam ettiği KOBİ, ticari araç, arsa, konut kredisi, iş yeri kredisi v.b gibi kredilerde hesaplanmalıdır. Eğer aktif olarak yüksek miktarda kredi ödemeniz devam ediyorsa aracın tamamına kredi çekme işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Taşıt Kredisinin Tamamını Veren Bankalar

TEB

Odeabank

Vakıf Bank

Anadolubank

Denizbank

QNB Finansbank

Ziraat Bankası

İşbank

Halk Bankası

Denizbank

Garanti Bankası

Yapı ve Kredi Bankası

bu bankalar ile yukarıda belirttiğimiz şekilde aracın hepsine kredi kullanabilirsiniz.

Otomobil Firmalarından Kampanyalar

Otomobil firmaları dönem dönem kampanyalar ile müşterilerine fırsatlar sunmaktadır. Bazı markalar 0 faizli kredi imkanları ile müşterilerini bankalar ile uğraştırmadan araç sahibi yapmaktadır. Fiat, Ford, Toyota, Honda, Opel gibi markalar taşıt kredilerinin belirli bir oranına kadar 0 faizli krediler vermektedirler. Fiat firmasının bir dönem yapmış olduğu kampanya buna örnek olarak gösterilebilir. Fiat firması ticari ve binek araçlarda 25.000 TL’ye kadar olan miktarda 12 ay vade ile 0 faiz oranı uygulayarak taşıt kredisi vermiştir. Ford markası ise 24 Bin TL’ye 20 ay vadeli yüzde 0 faiz oranı ile kampanyasını müşterilerine sunmuştur. Opel firmasının kampanyaları arasında ise bazı modellere özel 0 faizli araç kredisi vardır. Yeni insignia için 30 Bin TL’ye kadar 12 ay vade ile % 0 faiz oranı uygulanmaktadır. Astra HB ve Astra Sports Tourer için 12.000 TL’ye 12 ay vade için %0 faiz oranı uygulanmıştır. 2017 yılı için Opel ve Ford’ un 0 faizli araç kredisi kampanyası devam etmektedir. Güncel araç kredisi faiz oranları ise % 1,10 ile % 1,50 arasında değişiklik göstermektedir.

Eğer sıfır km araç almak isterseniz öncelikle satın almak istediğiniz markanın mağazasına gidip finansal kampanyalar hakkında bilgi sahibi olmanız yararınıza olacaktır. Eğer bu markalar faizsiz finansman desteği ile araç satışı yapıyorlarsa değerlendirebilirsiniz.

Soru – Cevap

Soru: 2. El Araç Kredisi Kaç Yaş araçlar için geçerli ? :

Cevap: Taşıt kredisi en fazla 5 yaşına kadar olan araçlar için kullanılabilir.

Soru: 2. el araç kredisi faiz oranları ne kadar ? :

Cevap: Bu oran bankaların dönemine göre değişmektedir. Ortalama oranlar ise yüzde 1,10 – 1,50 arasındadır.

Soru: En fazla ne kadar araç kredisi alabilirim ?

Cevap: Taşıt kredisi kullanmak için sınırlamalar 50.000 TL’ye kadar olan araçlar için % 50 ‘si. 50.000 TL üzerinde olan araçlar için % 75 ‘i kadar kredi alabilirsiniz.

Araç Kredisi Başvurusu için Gerekli Belgeler ve Evraklar

 • Aracın fiyatını belirten eksper raporu veya proforma faturası,
 • Tc.Numaralı Kimlik belgesi,
 • İkamet belgesi veya elektrik, su, telefon faturalarından herhangi biri,
 • Ticari araçlar için oda kayıt belgesi, ticaret sicil gazetesi ve İşletmeye ait telefon faturalarından herhangi biri,
 • Ticari araç kredilerinde %100 oranında peşinatsız kredi alabilirsiniz.
 • Eşit, süreli, balon, artan ve ara ödemeli kredilerden birini seçebilirsiniz.

Eylül ayı düzenlemesi

BBDK ‘nın yapmış olduğu düzenleme bazı değişiklikler ortaya çıkardı. Bundan sonra 90 Bin Türk Lirası ve altında değere sahip araçlara yüzde yetmiş (% 70) ‘den fazla kredi kullanımı gerçekleştirilemeyecek. Eğer miktar 90 Bin TL’yi geçerse bu miktara kadar yani 90 Bin TL’ye kadar olan kısım için % 70, doksan bin tl (90.000 TL) ‘nin üstünde olan kısım için ise yüzde elli (%50) oranında kredi kullanımı gerçekleştirilebilecek. İkinci el araçların değerleri ise araç kasko değerleri baz alınarak hesaplanacaktır.


“Araç Kredisinin Yüzde Kaçını Bankalar Veriyor?” için 3 yanıt

 1. Selamunaleyküm , annemin %80 raporu var ve araç almak istiyoruz yapmamız gerekenler neler
  (Annemin ehliyeti yok)

  • Merhabalar. Konumuzda engelli araç indirimi ile alakalı bir içerik bulunmamaktadır. Fakat sizin için sorunuzu cevaplayalım. Engelli indirimden yararlanabilmeniz için raporunuzun %90 ve üstü olması gerekmektedir.

 2. /99zihinsel engelli 13yaşında oğlum var 5000tl kredi almak istiyoruz nasıl alabiliriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir