Araç alınırken engelli indirimi hesaplama


Araç alınırken engelli indirimi hesaplama

Günümüz şartlarında araç alım hızı oldukça artmıştır. Alım şartlarının iyileştirilmesi ve alım gücünün artması bu konuda önemli bir sebep olmuştur. Bu durumun getirisi olarak engelli vatandaşlarda artık çeşitli kampanyalarla daha kolay araç sahibi olabilmektedirler. Örneğin ikinci el bir araba fiyatına sıfır araç sahibi olma imkanı elde edebilirsiniz.

Engelli araç indimi şartları nelerdir?

Araç alırken engelli indiriminin uygulanması için şartlar mevcuttur. Bu şartları sırasıyla şöyledir. İlk şart engelli araç indirimiyle alınabilecek maksimum motor gücü 1.4’tür. Daha büyük hacimli motora sahip araç alımına izin verilmemektedir. İkinci olarak satın alınacak aracın beş yıl süre ile satışına izin verilmemektedir. Son olarak da engelli araç indiriminden faydalanmak için sıfır km araç alınması gerekmektedir. İkinci el araçlar için bu indirim geçerli değildir.

Araç alınırken engelli indirimi nasıl hesaplanır?

Bu noktada değinilmesi gereken en önemli nokta her araç için aynı indirim söz konusu değildir. Yapılan indirim belirli şartlara göre değişim gösterir. Bu nedenle araç alırken engelli indirimi nasıl hesaplanır titizlikle incelenmelidir. Bu noktada ilk dikkat edilmesi gereken nokta KDV indirimidir. Araç satın alırken faydalanacağınız indirimlerden biri KDV indirimidir. Normalde ödemeniz gereken KDV aslında %18’dir. Ancak özürlü indiriminden faydalandığınızda, bu oran yaklaşık %15.254’e düşüyor. Diğer bir nokta ise ÖTV indirimidir. ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), normalde %45’dir. Ancak, özürlü indiriminden faydalandığınızda bu oran %26.3’e düşüyor. Bir anda ödemeniz gereken toplam ÖTV miktarı yarı yarıya azalıyor. Son olarak da dikkat edilmesi gereken değer toplam indirimdir. KDV ve ÖTV üzerinden yapılan ayrı ayrı indirimler, aracın toplam satış fiyatı üzerinden yaklaşık %30 ile 32 arasında değişen bir indirime tekabül ediyor.

Özetlemek gerekirse, normal şartlarda  engelli bir vatandaş fiyatı 100 BİN TL olan bir aracı satın almak istediğinde, engelli indiriminden faydalanarak istediği aracı yaklaşık  68 BİN 500 gibi bir fiyata alabilmektedir.  Bu indirim engelli vatandaşları topluma kazandırmak adına olumlu bir adımdır. Engelli vatandaşların zaten zor olan hayatları için umut verici bir adımdır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir