Altın Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır ?


Altın Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır ?

Altın hesabı, geleneksel yastık altı birikiminden farklılaşan ve çağa daha uygun bir sistemin adıdır. Bir başka deyişle altın yatırımcılarının tasarruflarını, bankalar vasıtasıyla değerlendirmeleri için açılan hesaptır.  Geleneksel yatırımcı dışında küresel piyasada da oldukça ilgi görmektedir.

Halk içinden yatırım yapmak isteyen ve herhangi bir altın türevli ziyneti bulunan, platin, gümüş, cumhuriyet altını, çeyrek altın gibi kuyum olarak kabul edilen altınlar ile altın hesabı açılabilmektedir.

ALTIN HESABI NERDEN AÇTIRILABİLİR

Bankalar şubelerinde her vakit altın eksperi bulunmamaktadır. Ve her bankanın her şubesinin de altın hesabı bulunmamaktadır. Genel olarak bankanın altın eksperleri; bankanın ilan ettiği gün, saat ve şubelerde altın hesabı açmak isteyen yatırımcıların birikimlerinin değer tespitini yapmaktadır. Değer biçilen altınlar 24 ayar altın üzerinden hesaplama yapılarak altın hesabı oluşturulur. Altın hesabı oluşturan bankalar, hesabınız üzerinden faiz imkanı da sunmaktalar. Yatırımcı altının seyrine göre kar edebildiği gibi aynı zamanda birikimlerini saklamış ve toplam değer üzerinden faiz geliri de elde edebilmektedir. Altın hesabı kendi içinde üç farklı hesap yapılanmasından da oluşmaktadır. Bunlar; altın fon hesapları, altın birikim hesapları, altın tasarruf hesaplarıdır.

NE GİBİ AVANTAJLAR SUNMAKTADIR

Yatırımcılara gram ve ayar cinsinden saklama olanağı vererek faiz geliri işletmesi bu hesabın avantajlarından biri. Aynı zamanda altın güvence altında olmuş oluyor. Bilindiği üzere altın bekledikçe ayar kaybına uğrayabiliyor bu da engellenmiş oluyor. Ve saklanma esnasında herhangi bir kasa ücreti talep edilmiyor.

DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Altın hesabının en büyük dezavantajı, piyasa da eğer dalgalanma olursa altın bozdurmak istendiğinde alış ve satış arasında oluşan farkı ödemek zorunda kalınması. Bu yatırımcı aleyhine gerçekleşen bir durum. Bu yüzden piyasa dalgalanması önceden sezilip hızlı hareket edilmesi gerekmektedir. Altın hesabı uzun vadeli bir hesaptır bu yüzden kısa vadeli kar eldesi fazla olmayacaktır.

BİRİKİM YAPANLAR İÇİN

Altın hesabı açtırmanız sonucunda çalınma riski, işçilik maliyetinden kurtulmuş olacaksınız. Eski ya da yeni altın gibi bir durum söz konusu olmayacak. Çünkü bir kuyumcuda eski bir altınınızı bozdururken değer kaybına uğrarsınız. Eğer ki 12 ay boyunca altınınızı bozdurmamak istiyorsanız vadeli hesap açtırarak faiz kazanılabilir. Fakat isterseniz vadesiz hesap ile faizsiz ve 12 ay gibi bir koşulu kabul etmeniz gerekmeyecektir.

Yani altın hesabı tasarruf sahiplerinin yönelebileceği bir hesap sistemidir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir